Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Slovenská reprezentace má sraz. A prostějovští asistenti povyšují

Trenér prostějovských volejbalistek Miroslav Čada (vlevo) je zároveň koučem slovenské reprezentace. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

17 2010
U slovenských reprezentací strávili začátky klubového přípravného období trenéři Miroslav Čada a Peter Bálint. Volejbalový odborník v roli hlavního kouče a basketbalový znalec jako asistent Františka Róna.

Proto úvodní tréninky volejbalových Modřanek a basketbalových Orlů vedli asistenti Lubomír Petráš a Lubomír Růžička, kteří tak dočasně povýšili na funkci hlavních trenérů.

"Pro náš tým to není nová situace. Podobně začala naše příprava také před rokem," říká Čada. Podle něj úvazek u slovenské reprezentace nemá na přípravu volejbalových šampionek vliv.

"Náplň tréninků vždy konzultujeme. S týmem jsem v každodenním kontaktu. Nemáme s tím problém. Už proto, že se jedná o pár dní na začátku přípravy, která je zaměřená především na fyzickou kondici," dodal kouč, který již s týmem absolvoval soustředění ve slovenských Bojnicích.

"Teď už přijdou na řadu také herní tréninky. Za dva týdny už nás čekají úvodní přípravné zápasy a na nabrání odpovídající herní formy není přece jen tolik času," uvedl Čada.

Pod dohledem asistenta absolvovali několik tréninkových dávek také prostějovští basketbalisté. Rovněž v tomto případě je realizační tým v pravidelném kontaktu.

Prostějovský kouč Peter Bálint

Peter Bálint

"Prakticky každý den si s trenérem Bálintem telefonujeme. Probíráme, jak se plní tréninkové plány nebo zdravotní stav hráčů. Žádné potíže s tím nemáme," míní asistent Orlů Růžička, podle něhož je reprezentační angažmá klubového trenéra výhodou především při získávání posil.

"Pokud má klub reprezentačního trenéra, zvyšuje to jeho kredit. Hráči na to slyší, protože je zřejmé, že takový kouč má svoji kvalitu. Jinak by u nároďáku nebyl," tvrdí Růžička.

U domácích basketbalových týmů není prostějovský klub žádnou výjimkou. Děčínský kouč Pavel Budínský je hlavním trenérem českého výběru, pardubický Jan Slowiak je jedním z asistentů.

Loni dokonce nymburský Muli Katzurin i jeho asistent Ronen Ginzburg chyběli u týmu téměř celou přípravu, protože se s Polskem připravoval na mistrovství Evropy.

"V průběhu sezony pak Nymburk z pohledu evropských pohárů dosáhl na nejlepší výsledek v historii," poznamenal Růžička.Najdete na iDNES.czmobilní verze