Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sliby jsou i na Letné jenom chyby

22 1998
P r a h a (mn) - Mnoho se ve Spartě mluví a méně dělá pro vybudování skutečného velko-klubu, jemuž chybí to hlavní: na evropské scéně výjimeční hráči.
Sliby
17. května 1996
"Chceme ze Sparty udělat evropského fotbalového giganta. Finanční prostředky pro vybudování tak silného mužstva pochopitelně máme." (Ján Smerek, tehdy generální ředitel VSŽ Košice, které Spartu právě koupily)
23. května 1996
"Jednu výraznou zahraniční posilu na Letnou přivedeme." (Milan Valašík, tehdejší šéf Sparty)
Skutečnost
V létě 1996 během výprodeje po mistrovství Evropy odešli čtyři klíčoví hráči základní sestavy: Kouba, Nedvěd, Budka a Vonášek. Zmizeli i nadějní Koller a Týce. Vrátil se sice Siegl z hostování v Kaiserslauternu, ale jinak nebyly posily zvonivé: Gabriel, Vlastimil Svoboda a Čaloun dodnes bojují o místo, Šedivý, Ondruška a Daňko jsou už dávno pryč. Později přišel zkušený Bílek, ale hrál jen krátce.
V září 1996 Valašík s viceprezidentem Pollákem připouštějí, že tým je proti jaru oslaben. Až zimní příchody Čížka a Ivana Haška trochu kompenzují ztráty.
Sliby
19. června 1997
"V brzké době chceme mít ze Sparty elitní evropský klub, který by se dlouhodobě a úspěšně prezentoval v Lize mistrů. Není problémem přivést do Sparty třeba Matthäuse. Jdeme na nedávný model AC Milán, v mužstvu budou ti, co zastanou mravenčí práci v domácí lize, i ti, kteří se postarají o slavnější práci v Lize mistrů." (Šéf a majitel klubu Alexander Rezeš poté, co byl oficiálně uveden do funkce)
Skutečnost
Odchod reprezentanta Frýdka a talentovaného Jarošíka se sparťané snaží vyvážit štědrými nákupy: Martin Hašek, Baranek, Němeček, Cifranič, Lalík a vybásněný slovenský kanonýr Németh. Ale přínos? Jen M. Hašek a Baranek hrají, ostatní postupně zmizí. S hráčskou kariérou končí I. Hašek, splaskla bublina kolem Matthäuse. Místo vysněného kádru 22 elitních hráčů, kteří se budou přetahovat o polovinu míst, se kabina vyprazdňuje.
Sliby
3. června 1998
"Náš záměr vybudovat celek evropského formátu trvá." (Viceprezident klubu Milan Valašík)
Skutečnost
Po snad dvouletém snažení se nepodařilo přitáhnout Slončíka, ale nevycházejí ani trumfy Ašanin, Dostálek, Verbíř či Fukal. Přicházejí jen Mlejnský se Šmardou čili lepší ligový průměr, a Pavel Novotný, který neuspěl v Německu. A pryč je Řepka, další z galerie reprezentantů. Sparta nepostoupila do Ligy mistrů a v domácí lize nekraluje.
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze