Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Slavný čtyřkajak, česká vlajková loď, mění sestavu. Dočasně? To se uvidí

Vítězstvím v nominačním závodě v Račicích se Jakub Špicar přihlásil do hry o místo ve slavném čtyřkajaku. | foto: Ivana Roháčková

3 2016
Malý převrat. Zásah do osvědčené sestavy. Takové resumé přineslo víkendové víření pádel při nominačních závodech rychlostních kanoistů v Račicích. Stávající pořádky provětral mladý talent Jakub Špicar, který se přihlásil o pozici ve slavném čtyřkajaku. Dostane šanci v blížících se závodech Světového poháru.

Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba, to jsou ti chlapi, kteří na hrách v Londýně slavili bronz a i v dalších letech vozili medaili za medailí. Dvaadvacetiletý Špicar, medailista z mistrovství světa a Evropy do 23 let, však nyní vyhrál nominační závod na kilometru před všemi těmito elitními kajakáři s výjimkou Dostála, který nemusel nastoupit.

Až za Špicarem dojeli Havel, Trefil a Štěrba. Vítězství otevřelo Špicarovi cestu k možnosti vyzkoušet, zda zapadne do olympijské posádky.

„Hledáme nejsilnější možnou sestavu čtyřkajaku pro Rio, Kuba si řekl o místo díky vysoké výkonnosti. V Duisburgu 20. - 22. května tak pojede místo Honzy Štěrby, v Račicích 27. - 29. května místo Lukáše Trefila,“ řekl reprezentační trenér Pavel Hottmar. „Neznamená to ale, že v Riu nemůže startovat tradiční sestava, všechno je otevřené,“ dodal.

„Testování Špicara však automaticky neznamená, že v Riu nemůže startovat tradiční sestava Havel, Trefil, Dostál, Štěrba, která získala bronz na olympijských hrách v Londýně a od roku 2012 pravidelně vozí každý rok velké medaile. Vše je ještě otevřené,“ dodal Hottmar.

Nastala tak malá tlačenice, kterou ale trenéři vítají. „Vím, jak je složité dát dohromady finální posádku, dobře si pamatuju Londýn,“ řekl Martin Doktor, šéf české olympijské mise a dřívější šéftrenér kanoistické reprezentace. „Nejdřív jsme řešili ideální složení posádky, což jsme měli brzy. Pak jsme ale kvůli případu Honzy Štěrby, kterého neoprávněně nařkli z užívání nedovolených prostředků, neznali finální variantu skoro až do startu her. Takže na složení posádky je ještě relativně čas. A je dobře, že je z čeho vybírat.“

Špicar patří mezi české naděje dlouhodobě, jako junior však byl ve stínu Josefa Dostála, navíc mu kariéru brzdily zdravotní problémy. Od minulé sezony ale jasně stoupá vzhůru, což prokázal i nyní v Račicích, loni byl pátý na mistrovství Evropy na pětistovce.

„Mám velkou radost z toho, že jsem kvalifikační závod zajel takhle. Skoro tomu pořád ještě nevěřím. Na testování se těším. I když jsem kluky předjel, jsou to pro mě velcí borci, hodně toho dokázali, jezdí spolu už dlouho. Jsem rád, že jsem si vybojoval příležitost s nimi čtyřkajak zkusit,“ uvedl kajakář.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze