Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kajakářský uzel: kdo z pěti elitních borců pro Rio zůstane na břehu?

Čtyřkajak ve složení (zleva) Daniel Havel, Jakub Špicar, Josef Dostál a Jan Štěrba na SP v Račicích | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

30 2016
Je to jasné všem. Už se to musí rozetnout. Co nejdřív. Čas do olympijských her se krátí, ale sestava čtyřkajaku, jedné z vlajkových lodi české rychlostní kanoistiky, stále nemá konečnou podobu. Nervozita, ač to nikdo nedává přehnaně najevo, stoupá. "Víme, že to musíme vyřešit nejlépe hned, ale je to těžké a složité," řekl šéftrenér reprezentace Pavel Hottmar.

O místo v lodi, která v posledních letech vozí medaile z mistrovství světa a má olympijský bronz z Londýna, si před sezonou řekl mladý kajakář Jakub Špicar. Dost jasně ovládl dubnový nominační závod na singlech a nikdo nepochybuje, že je českou dvojkou za Josefem Dostálem. Ten zmíněný nominační závod jet nemusel, neboť jeho sbírka medailí právě na singlu začíná narůstat.

Ale namísto koho z osvědčeného a fungujícího kvarteta Havel, Trefil, Dostál, Štěrba zařadit Špicara? „To je právě ten oříšek,“ přiznal Hottmar, že hlavu si láme nejen on, ale i ostatní odborníci.

Zkoušení začalo před týdnem při Světovém poháru v Duisburgu, kde Špicar vystřídal na pozici číslo dvě Trefila, který se přesunul na místo Štěrby. V Račicích se Štěrba vrátil dozadu a odpočíval Trefil - na jeho místě byl opět Špicar.

Výsledkem byla dvě pátá místa.

Zatím nevíme, co s tím, přiznal Havel

„Dobrý start, slušný finiš, ale bohužel jsme slabší v traťovém tempu. Soupeři nám tak odjedou a zatím nevíme, co s tím,“ popsal výkon na obou regatách Daniel Havel, jenž na háčku diktuje tempo.

„Není to to, co jsme jezdili dřív, úplně nám to nesedí. Bylo to trochu umotaný, takovej kafemlejnek, nenašli jsme si ideální záběr,“ mrzí Josefa Dostála.

„Kdyby se to bralo individuálně, tak máme jednu z nejsilnějších posádek na světě. Bohužel na špičku ztrácíme v týmovosti a v souhře,“ doplnil zkušený zadák Jan Štěrba, nejstarší ze všech.

Talentovanému Špicarovi je dvaadvacet a situaci nebere na lehkou váhu. „Abych se přiznal, trochu si připadám jako vetřelec. Pro mě jsou kluci borci, sedám si mezi ně s pokorou. Nepřijde mi, že bych do lodi nepatřil, ale přijdu si tam malinkej. A mám z toho nervy,“ líčil.

Všichni se shodli, že sestavě schází větší souhra, takže by se tento kajakářský uzel měl rozetnout co nejdřív. „Do posádky by to vneslo klid, jsme pod tlakem před každým závodem, protože chceme, aby to jelo dobře. Víme, že ostatní státy už trénují v hotových sestavách, ale my ji pořád neznáme,“ krčil rameny Havel.

Dostál: Třeba jsme se zhoršili

Testovat se zřejmě bude dál. O dalším víkendu se nabízí třetí regata SP v portugalském Montemoru a tři z posádky s výjimkou Špicara si myslí, že by se měla vyzkoušet původní, ještě loňská čtyřka.

„Protože při vědomí, že Kuba (Špicar) je výrazně výš individuální výkonností, nastávají dvě možnosti. Buď si s námi nesedne do záběru, anebo jsme se všichni ostatní zhoršili. Nemůžu vyloučit ani jedno, ani druhé,“ přemítal Dostál.

I z jeho dalšího názoru vyplynulo, že má duši závodníka. „Hrozně rád bych jel v nějaké posádce, kde bychom měli super pocit z jízdy, jako to bylo dřív. A je mi úplně jedno, kdo v tom bude sedět.“

Šéftrenér Hottmar nevyloučil, že by v Montemoru mohla jet původní sestava. „Na to je ale ještě opravdu brzo,“ pravil v neděli u račického kanálu a dodal, že při určování definitivní podoby sestavy zohlední i názor závodníků.

„Ale jednoduché to opravdu není. Zvlášť při vědomí, že vzhledem k výsledkům od londýnské olympiády nemůžeme mít jiné než medailové ambice. Doufám, že ta naděje pořád žije,“ dodal.Najdete na iDNES.czmobilní verze