Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Slavná Rallye Dakar se může vrátit zpátky do Afriky

Dakar v Africe, to bylo po léta neměnné spojení. Teď se závod jede v Jižní Americe, ale do Afriky se brzy vrátí. | foto: Reuters

17 2009
Je to závod aut i motorek. Jede se na přelomu roku a cíl má v senegalském Dakaru. Ale Dakar to není. Naopak, jde o jeho přímou konkurenci. Po přesunu dakarské rallye do Jižní Ameriky totiž vznikl podnik Africa Race. Tedy závod, který svou tratí kopíruje dřívější Dakar.

"Je to velmi seriózní závod a je stejně dobrý jako opravdový Dakar," říká Tomáš Tomeček, jezdec Tatry. "Je o něj zájem. Už kvůli tomu, že se jede v Africe, což je klasika."

Ne, Africa Race nepřeválcuje ze dne na den Rallye Dakar, ukazuje však na to, že mezi jezdci je velká touha, aby se znovu závodilo v Africe a ne v Jižní Americe, kam se klání kvůli bezpečnosti přesunulo. A kde se 1. ledna znovu startuje.

Však i ředitel Dakaru Etienne Lavigne přiznává: "Máme mnoho plánů a jedním z nich je návrat do Afriky. Závod by se uskutečnil na východě a na jihu kontinentu."

Letos dokonce rozeslal všem přihlášeným závodníkům dotazník, ve kterém měli odpovídat na otázky, kde by chtěli v roce 2011 závodit. A dal jim i na výběr: Amerika, Afrika, Austrálie nebo třeba Mongolsko.

"Napsal jsem, že chci, aby se zase jezdilo v Africe. Byli jsme na ni zvyklí a doufáme, že se ten návrat podaří," říká Tomeček. Je skutečně velmi reálné, že se Dakar znovu přesune. Navzdory tomu, že vlády v Chile a Argentině, kde se teď závodí, investují do rallye desítky milionů dolarů.

"I tak to ale pro pořadatele bylo ekonomicky velmi náročné, neboť v Americe museli platit vysoké poplatky za průjezdy přes soukromé pozemky. To v Africe odpadá," tvrdí navigátor Jaromír Martinec.

Navíc cesta do Ameriky se jezdcům prodražuje, takže nyní v době ekonomické krize výrazně klesl počet zájemců o start. Jen v kategorii motorek bude v lednu o sto závodníků méně než letos. Na přesun tlačí i někteří sponzoři.

"Dakar se do Afriky určitě vrátí. Nebude to do její severní části, ale pojede se na jihu. Třeba v oblasti Namibie či v poušti Kalahari," tvrdí motocyklista Ivo Kaštan, který se coby závodník zúčastnil devíti dakarských rallye. "Ale jelikož pořadatelé výrazně investovali do zázemí v Jižní Americe, bude se Dakar střídavě jezdit dál. Zkrátka jednou se bude závodit v Africe, za rok zase v Chile."

Tuto možnost připustil v rozhovoru pro kanadský list National Post i ředitel Lavigne. "Zvažujeme možnost střídavého pořádání. A je to velmi reálná možnost." Naopak nereálně zatím vypadá myšlenka, že by se závodilo ještě v jiných oblastech, jako například v Austrálii. Navzdory tomu, že by si to mnozí jezdci přáli.

"Austrálie je příliš z ruky. Roli hraje i velký časový posun. A že se na ni pořadatelé ptají jezdců? Je to, jako když se vybírají pořadatelé při olympiádě. I tady jsou města, která nemají šanci, ale vzbuzují pocit širokého výběru," míní Kaštan.

Autor:


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze