Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Slavná golfová trofej se vyhrávala i s polámaným ramenem

Radost ze zisku Ryder Cupu v roce 2006 - Sergio García objímá Christiana Donalda, jenž byl caddym jeho spoluhráče z dvouhry a zároveň vlastního bratra Luka Donalda. | foto: Profimedia.cz

22 2010
Když se Pete Coleman objevil na golfovém hřišti s kolečkovým měřidlem, byl v mnoha očích podivínem a pošetilcem. Jenže jeho "šéf" Bernhard Langer začal podezřele často vyhrávat a novou metodu převzali i další nosiči holí. Jejich práce stála někdy i za velkými výhrami v Ryder Cupu.

Současný kapitán evropského týmu pro nadcházející duel Colin Montgomerie měl tu čest, seznámit se s perfekcionalismem týmu Langer - Coleman osobně. Bylo to v roce 1991, kdy se Němec a Skot sešli poprvé v jednom týmu a vyhráli fourball nad párem, který spolu se Stevem Patem tvořil letošní kapitán USA Corey Pavin.

Montgomerie po tréninku procházel kolem první jamky a Coleman oslovil jeho caddyho Kevina Laffeyho otázkou, jaká je vzdálenost od vodního hydrantu ke greenu.

Spojenectví, které fungovalo nejen v Ryder Cupu - Bernhard Langer a jeho caddy Pete Coleman.

Spojenectví, které fungovalo nejen v Ryder Cupu - Bernhard Langer a jeho caddy Pete Coleman.

Laffey vytáhl poznámky a pravil, že 173 yardů. "Od přední, nebo zadní části hydrantu?" zeptali se unisono Langer a jeho caddy. Rozdíl byl asi 15 centimetrů.

Langer jako hráč získal Ryder Cup šestkrát. Naposledy v roce 2002 a Coleman neváhal obětovat kus svého zdraví, aby mu pomohl. Nosil bag svého golfisty, přestože si měsíc a půl před zápasem v Belfry poškodil pádem ze žebříku rameno a měl se tři měsíce léčit.

"To jsem si přece nemohl nechat ujít," odbyl poznámky o bolestné grimase, s jakou si nasazoval golfové nádobíčko na záda.

Hraj na levý okraj

Na Ryder Cup před osmi lety se vzpomíná jako na utkání, v němž se nosiči holí vítězného domácího týmu vyznamenali.

Jako třeba Edoardo Gardino. Ač Argentinec, ovázal si kolem hlavy šátek v barvách Evropy. U bagu Sergia Garcíi přitom na poslední chvíli nahradil Španělova obvyklého caddyho, jenž se nemohl zúčastnit.

Kapitán vítězného evropského týmu v Ryder Cupu 2002 Sam Torrance, v pozadí Elin Nordegrenová, dnes již ex-manželka Američana Tigera Woodse.

Kapitán vítězného evropského týmu v Ryder Cupu 2002 Sam Torrance, v pozadí Elin Nordegrenová, dnes již ex-manželka Američana Tigera Woodse.

O vítězství týmu kapitána Sama Torrance rozhodl Paul McGinley remízou s Jimem Furykem ve čtvrtém zápase od konce.

Když se Ir chystal k závěrečnému úderu, přistoupil k němu caddy J.P. Fitzgerald: "Takový putt jsme měli na Benson and Hedges International před dvěma lety.

Nezahnulo to tam tolik, kolik jsme si mysleli. Myslím, že bys měl hrát na levý okraj jamky. Paul to udělal a ono to tam spadlo."

Trofej a poklad

O dva roky později v Oakland Hills byl Langer nehrajícím kapitánem. Definitivní vítězství zajistil hostům jeho letošní následovník Montgomerie výhrou nad Davidem Tomsem. A byl to caddy, kdo Skota dojal až k slzám, i když ne jeho.

Poslední putt za již rozhodnutého stavu patřil Padraigu Harringtonovi. Účastníci už postávali kolem greenu a John Graham, jenž nosil hole Leemu Westwoodovi, se v momentálním popudu místo do klubka oslavujících vrhl k praporku. Sundal vlajku z tyče, obešel členy vítězného celku a nechal je podepsat.

Hvězda týmu Colin Montgomerie (vlevo) a nehrající kapitán Bernhard Langer oslavují zisk Ryder Cupu v roce 2004.

Hvězda týmu Colin Montgomerie (vlevo) a nehrající kapitán Bernhard Langer oslavují zisk Ryder Cupu v roce 2004.

Když pak večer Langer dárek předával, Montgomerie pravil: "Budu ho navěky uchovávat jako poklad." Za necelé dva týdny bude mít v nové roli šanci vrátit Evropě slavnou trofej.

(Slavné historky o kedících jsou vybrány z knihy Normana Dabella "Jak jsme vyhráli Ryder Cup".)

Autor:


Ztratila jsem kamarádky po porodu. Lze se tomu vyhnout?
Ztratila jsem kamarádky po porodu. Lze se tomu vyhnout?

Vyšumění přátelství nemusí být jen vaše vina.

Najdete na iDNES.czmobilní verze