Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Na fourcrossu bude víc lidí než na fotbale, věří mistr světa Slavík

Tomáš Slavík | foto: AP

25 2014
Na nejlepší světové fourcrossaře se vloni v Jablonci přišlo podívat 6 000 diváků. Pořadatelé druhého ročníku závodu JBC 4X Revelations zařazeného do světové série chtějí letos tento počet překonat. A to přesto, že se termínově srazili s prvním fotbalovým zápasem Jablonce v nové sezoně.

„Je to trošku komplikace, ale věřím, že budeme mít na kopci mnohem víc diváků, než bude na fotbale,“ říká dvojnásobný mistr světa ve fourcrossu Tomáš Slavík, který je hlavním organizátorem elitního cyklistického závodu v Jablonci.

Nešlo s termínovou srážkou něco dělat?
U nás bylo dopředu dané datum. O tom fotbalovém jsme se dozvěděli bohužel vlastně až na poslední chvíli. Časově se kryjeme nejen s fotbalem, ale v Liberci je navíc festival Benátská. Věřím ale, že nám to fanoušky neubere. Po loňském nadšeném přijetí našeho závodu tipuju, že se na fourcross přijde podívat kolem osmi tisíc lidí. Kdyby jich přišlo deset tisíc, byl bych nejspokojenější.

Dokázal by bikepark na Dobré Vodě tolik lidí vůbec pojmout?
Kapacita by měla být v pohodě, lidi se na kopec vejdou, další věc jsou ale samozřejmě jejich auta. Při pořádání prvního ročníku závodu jsem se naučil, že jednou z nejdůležitějších věcí při pořádání takové akce je doprava. Důležité je, aby diváci sledovali dopravní značení, které je dovede na záchytná parkoviště.

Vy nejste jen organizátor závodu, ale hlavně aktivní jezdec. Jak jdou tyhle dvě věci dohromady?
Je fakt, že to není lehké. Obě aktivity vyžadují v podstatě práci na plný úvazek. Můj běžný den teď vypadá tak, že vstávám kolem šesté, vyřídím maily, jdu na trénink, pak zase sedám k počítači, zvoní telefony, následuje další trénink a v sedm jsem úplně vyřízený. Tenhle stereotyp trvá dva až tři týdny před závodem, kdy se tomu snažím věnovat souvisle. Abych pravdu řekl, už se těším, až budu mít závod za sebou. První dva ročníky jsem si chtěl projít na vlastní kůži, abych věděl, co a jak, ale příště už asi všechno nebudu dělat sám.

Kolik lidí se na přípravě podílí?
Je to profesionální akce, náš organizační tým tvoří celkově kolem 80 lidí. Máme i podporu města a Libereckého kraje. Rozpočet závodu je několik milionů.

JBC 4X Revelations

Pátek
16.00
oficiální trénink
18.00 kvalifikace - po jednotlivcích na čas, do závodu postupuje nejlepších 64 jezdců
21.00 warm-up party

Sobota
15.00
oficiální trénink
17.00 zahajovací ceremoniál, RedBull Flying Bulls - exhibice akrobatických letadel
18.00 závod JBC 4X Revelations
20.30 vyhlášení vítězů
21.00 Masters of Dirt afterparty Prague Conspirace, Pipes and Pints, Fuel Girls atd.

Loňský první ročník JBC FX Revelations měl velký ohlas. Pomohlo vám to znovu přitáhnout špičkové jezdce?
Rozhodně. Měli jsme úžasné ohlasy. Závodníci si to v Jablonci chtějí znovu užít. Nejen vlastní sportovní výkon, ale i spoustu diváků a jejich ovace. To není na ostatních závodech úplně běžné. Navíc se jim líbí město, přehrada, chutná jim jídlo...

Přichystali jste pro jezdce a diváky nějaké novinky?
Připravili jsme velice ostrý průjezd lesem, na trati bude také víc možností na předjíždění. Snažili jsme se ze závodu udělat větší show. A všechno bude vidět na dvou velkoplošných obrazovkách v areálu.

Premiérový ročník jste v Jablonci vloni vyhrál. Koho byste tipoval na letošního vítěze?
Hrozně rád bych tipoval sám sebe, ale je tady spousta rychlých jezdců. Dá se říct, že může vyhrát až deset závodníků. K největším favoritům patří Quentin Derbier z Francie nebo Felix Beckeman ze Švédska. Ani Češi se nedají podceňovat - třeba Michael Měchura, se kterým jsem bojoval na mistrovství světa o první místo.

V Jablonci pojedete v dresu mistra světa, jímž jste se letos stal. Jaké to bude?
Je úžasné být zpátky v duhovém dresu a první závod v něm jet vlastně doma v Jablonci. Poslední čtyři roky jsem bojoval s tím, abych mistrovský titul z roku 2010 konečně obhájil a to se mi povedlo. Mým dalším cílem je obhájit prvenství v celé světové sérii.

Letos jste si k fourcrossu a pořádání závodů přibral ještě sjezd na horském kole. Jak vám to jde?
Tak před měsícem to bylo na hodně dobré cestě, ale pak následovala určitá stagnace. Po závodech v Jablonci se chci v přípravě víc zaměřit na sjezd, vlítnout na to a posunout to zase o kus dál. Moje snažení by mělo vyvrcholit mistrovstvím světa, které se koná v září v Norsku.Najdete na iDNES.czmobilní verze