Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sláva štramberského volejbalu uhořela se sokolovnou

Štramberský tým, který hrál druhou nejvyšší soutěž. | foto: archiv

24 2009
Volejbal býval ve Štramberku nejpopulárnějším sportem. Na zápasy tamějších mužů a žen chodily až třítisícové návštěvy... Leč to už je minulost. "Bylo to v šedesátých a sedmdesátých letech, kdy se ještě hrálo na antuce," vzpomíná Jan Socha, někdejší tajemník volejbalového oddílu TJ Štramberk.

Muži Štramberku koncem šedesátých let hráli I. ligu, druhou nejvyšší soutěž, a ženy začátkem sedmdesátých let 2. ligu, třetí nejvyšší československou soutěž.

"Byly to nejkrásnější roky, velký rozmach, na tak malé město obrovský úspěch," podotkl dlouholetý trenér žen Jan Šamaj. "Dříve jsme pracovali za sokolské nazdar, jak se říká, což se dnes už nikomu nechce."

Bratři Schenkové, Hyklové, Sochové, Hanzelka, později například Václav Hykel, juniorský dorostenecký reprezentant, a další talenty, z žen pak Jindra Bajerová, Věra Hanzelková, Eva Pečenková, Jaroslava Melčáková, Jindra Trčková, Alena Kysilková, Jiřina Gronová...

To jsou namátkou některá jména spojená s největší slávou štramberského volejbalu. Nejdále to dotáhla Jiřina Gronová, která reprezentovala Československo a zúčastnila se mistrovství světa v Mexiku 1974.

"Naši dorostenci a dorostenky hráli dokonce druhou nejvyšší soutěž," připomněl Jan Socha. "A ve Štramberku byly k vidění i přátelské zápasy českých reprezentantů s Tunisem či Čínou." K pádu volejbalu ve městě pod Trúbou výrazně přispěl požár Sokolovny v roce 1975. "To bylo velké neštěstí," řekl Jan Šamaj.

Volejbal byl najednou v útlumu a ti nejlepší odešli převážně do Kopřivnice, Nového Jičína či Frenštátu pod Radhoštěm.

Pět let Štramberští čekali na novou halu, kterou postavila cementárna Kotouč. Jenže na úspěšné roky se už volejbalistům nepodařilo navázat.

V minulosti měl štramberský volejbal devět družstev od přípravky až po dospělé. A dnes? Už jsou tam pouze ženy. Ty navíc v letošním krajském přeboru I. třídy skončily poslední. "Muži se rozpadli loni a pokud vím, tak tři kluci z tehdejšího kádru odešli do Kopřivnice," řekl Jan Socha.

Přesto si Štramberští tento měsíc připomínají 50 let volejbalu ve městě. A chtějí vzkřísit jeho zašlou slávu. K tomu by jim mělo pomoci i setkání někdejších hráčů, hráček a funkcionářů. To Štramberští chystají na tuto sobotu. Pozvali přes čtyři sta lidí.

"Víme, že někteří jsou i v Americe, Kanadě či Austrálii. Na mnohé nemáme žádný kontakt, ale budeme rádi, když se objeví," řekl Jan Socha.

Štramberští volejbalisté budou moci v sobotu v areálu Sokolovny vzpomínat na doby minulé, ale také si zahrát.

Od 9 hodin se v exhibičním zápase střetnou ženy, v 11 hodin začne turnaj příchozích a večer se rozjede bohatá zábava s táborákem.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze