Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tři týdny ledová sprcha, líčil Šlajs přípravu na kryathlon

Plzeňský triatlonista Petr Šlajs (uprostřed) ovládl vůbec první český závod v kryathlonu. | foto: Archiv P. Šlajse

5 2015
Netradiční zpestření zařadil do přípravy na letošní sezonu plzeňský triatlonista Petr Šlajs. Zúčastnil se totiž vůbec prvního českého závodu v kryathlonu. Co tahle zimní obdoba triatlonu obsahuje? Plavání na 250 metrů ve studené vodě, běh na dva a půl kilometru a pětikilometrový lyžařský okruh.

Reprezentant Slavie VŠ Plzeň premiéru zvládl skvěle, všechny soupeře nechal v cíli za sebou. „Vzhledem k tomu, že s plaváním, během i běžkami mám poměrně velké zkušenosti, věřil jsem si na bednu. Netušil jsem ale, jak se organizmus zvládne zregenerovat,“ popisoval po vítězství Šlajs.

Přestože nenašel přemožitele, na trati na něj čekaly i nepříjemné momenty. „Po plavání jsem měl tak zmrzlé prsty, že jsem se sotva převlékl. Druhá krize mě přepadla na konci běhu, kdy se mi kvůli zimě začalo špatně dýchat. Nakonec to ale všechno dobře dopadlo,“ svěřil se plzeňský triatlonista.

Zvědavost, touha vyzkoušet něco nového. To byl motiv, proč se na tenhle závod přihlásil. Nejsložitější pro něj prý byl pobyt v mrazivé vodě. „Zrovna otužování jsem nikdy moc času nedával. Začal jsem s tím v podstatě až ve chvíli, kdy jsem se rozhodl, že zkusím kryathlon. Takže to bylo tak tři týdny před závodem,“ usmíval se borec plzeňské Slavie VŠ.

Od té chvíle se na chybějící dovednosti snažil zapracovat. „Tři týdny jsem si každý den dával studenou sprchu a dvakrát týdně jsem se vždy ponořil do ledové vody,“ vyprávěl.

Začátky prý byly hodně krušné. „Když jsem do vody vlezl poprvé, byl to obrovský šok. Nejdříve jsem si říkal, že není možné, abych tam vydržel třeba půlminutu. Potom se to začalo postupně zlepšovat. A pak jsem těch 250 metrů zvládl docela dobře. Všechno je to hlavně o vůli a tréninku,“ konstatoval Šlajs.

Za svého největšího soupeře považoval od začátku Pavla Mužíčka. „A to se také potvrdilo. Doháněl mě v depu. Právě tam jsem se nejvíce zdržel,“ líčil vítěz premiérového kryathlonového klání u nás.

Letos však hodlá objíždět hlavně závody Českého poháru v triatlonu. „A více bych se chtěl zaměřit na terénní triatlony. Dříve jsem se jim věnoval a chtěl bych se k nim zase vrátit. Zbytek sezony se uvidí podle zdraví a formy. Navíc píšu bakalářskou práci na ČVUT, takže mi i škola zabere spoustu času,“ nastínil Šlajs své plány.Najdete na iDNES.czmobilní verze