Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


My hrajeme na Giru jinou, dlouhou hru, říká týmový šéf Porteho a Königa

Síla týmu Sky v závěru 8. etapy Gira. Zleva Nieve, König, Porte | foto: Team Sky

17 2015
Nebyli v prvním týdnu Gira tolik viditelní jako stáje Tinkoff nebo Astana. Ale také v tom tkví strategie, s pomocí které chce cyklistický tým Sky dokázat, že z Richieho Porta už je vítězný typ pro třítýdenní klání. „Giro je dlouhý závod a my plánujeme dlouhou hru,“ říká Dave Brailsford, manažer britského týmu.

Při Tour de France 2012 takřka neomylný stroj jmenem Sky hájil s Bradleym Wigginsem žlutý dres lídra po dobu 14 dnů. A stejně tak o rok později s Chrisem Froomem.

„K letošnímu Giru však přistupujeme s jinou strategií. Čekáme na správný moment, kdy si vzít růžový dres,“ uvedl Dave Brailsford.

Tým Tinkoff-Saxo, v jehož barvách závodí též Roman Kreuziger, kontroloval závod takřka po celý první týden. „Jenže v sobotu možná trochu zaplatili za to, co vše předtím dělali. Alberto by byl asi radši, kdyby tam měl v závěru víc svých mužů a nezůstal izolovaný,“ řekl Richie Porte poté, co Alberto Contador zůstal v sobotu na posledních třech kilometrech stoupání do Campitello Matese z týmu osamocen.

Stáj Astana se pro změnu snažila tvrdě diktovat koncovky obou horských dojezdů, ale také zvlněné 4. etapy do La Spezie. „V sobotu pak měli v čelní skupině tři lidi, mohli mít převahu, ale Landu poslali dopředu. Nebyl jsem si jistý, co to vše mělo znamenat,“ podotkl Porte.

Naopak ve strategii, kterou nastolil jeho vlastní tým, má Australan neochvějnou důvěru. Jistě, jezdci Sky nebyli během prvního týdne na špici až tolik vidět, ale zároveň tím konzervovali své síly.

„Klíčem k titulu na závodě Grand Tour je mít energii v týmu tehdy, když ji potřebujete a kdy na tom opravdu záleží,“ připomněl Brailsford. „S tímto vědomím na Giru závodíme. Astana a Tinkoff jedou teď na plný plyn, což nám vyhovuje. My hrajeme naši dlouhou hru.“

Leopold König (druhý zprava) ve 3. etapě Gira.

Leopold König v akci (druhý zprava)

V sobotu se potom Portovi dostalo na Campitello Matese pomoci, když ji potřeboval. „Mohl se spolehnout na masivní podporu Königa a Nieveho,“ ocenil například server cyclingnews.com a podobně psala další média. Leopold König, o jehož znovunalezené vrchařské síle už nikdo nepochybuje, tvrdě dřel na špici skupinky favoritů.

„Jsem nadšený, jak nám to dnes všem šlo,“ radoval se Porte. „V koncovce bylo skvělé sledovat, co pro mě odvedli König a Nieve. Také já sám se cítím dobře. Lidé se nás předtím ptali, proč nejsme tolik vidět. Ale my jsme zatím nemuseli jezdit vepředu, protože to nemělo smysl.“

„Nemyslím si, že Contador má až takové problémy.“

Astana se v sobotu snažila přivést Contadora do potíží a otestovat jeho rameno. „Chtěli jsme udělat závod. A ukázali jsme, jak silný tým v kopcích máme. Mikela (Landu) jsme poslali dopředu a Dario (Cataldo) mi ještě dokázal rozjet spurt,“ vyzdvihl Fabio Aru, lídr kazašské stáje.

Contador však nic neztratil, naopak dvě vteřiny získal při bonusovém spurtu v Soře v první polovině etapy. Za cílem někteří komentátoři i jezdci zpochybnili, nakolik vážné Španělovo zranění ramene vlastně je.

Alberto Contador (v růžovém) během Gira d´Italia

Alberto Contador i se zraněným ramenem odolává útokům

„Nemyslím si, že má Alberto až takové problémy, pokud vyjel nahoru takhle rychle,“ usoudil Porte. „Mám k němu respekt, je to velký bojovník. Ale nevěřím, že nám prozradí, kolik bolesti opravdu cítí.“

Contador dokonce na tiskové konferenci obdržel otázku, zda svým zraněním „neblafuje“ a na kolik procent by vyhodnotil svoji současnou kondici.

“V procentech? To je složité,“ reagoval. „Nejde jen o samotný závod, ale také o noci a spánek. V noci mám rameno znehybněné.“

Lékař týmu Tinkoff uvedl, že po 6. etapě si své levé rameno dvakrát opakovaně vykloubil, při pádu a znovu před ceremoniálem. Oficiální lékař Gira, který Španěla poté vyšetřoval, nicméně nepoužil slovo „vykloubené“, nýbrž výraz „nestabilita v levém ramenním kloubu.“

Neděle: Klid, nebo další válka?

V neděli čeká etapa, kterou organizátoři označili čtyřmi z pěti možných hvězdiček. Sice bez horského dojezdu, ale se stoupáními na Monte Terminio, Colle Molella a Passo Serra. Opět jednou etapa ve stylu neustále nahoru-dolů.

Může to být po velkém sobotním úsilí relativně klidný den.

„Někdy však právě takové etapy způsobí větší rozdíly než ty s horským finišem,“ říká Dario Cioni, sportovní ředitel Sky.

„Může nastat opravdová válka, při které Astana zase bude nahánět Contadora,“ věští Porte. „Já jsem šťastný, že to vše mohu z dobré pozice sledovat a profitovat z toho.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze