Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Skvělé časy, slušné prémie. Pražský maraton je krůček za top závody světa

KEŇANI NA ČELE. Pražský maraton láká na rychlé časy i prémie. | foto: ČTK

10 2010
Když se před patnácti lety narodil, museli elitní závodníky přemlouvat, aby se vůbec na start obtěžovali. Dnes těm nejlepším vytrvalcům, co chtějí přijet na Pražský maraton bojovat o prize money, říkají: Promiňte, už máme plno. A to někdy dokonce pár týdnů před startem.

"Zájem je rok od roku větší," potvrdila Jana Moberly, manažerka elitních běžců mezinárodního maratonu v metropoli. "Do poslední chvíle mi volali zástupci atletů, aby je k nám mohli umístit."

Pořadatelé zcela naplnili svoji rozpočtovou kapacitu, přestože ji o třicet procent oproti předchozímu ročníku navýšili.

"Startovní listina je přenabitá," pochvalovala si Moberly. V top skupině běželo sedmatřicet mužů a čtrnáct žen. Doplnilo je dalších skoro osm tisíc běžců z 85 zemí planety.

Do Prahy elitu láká vidina skvělých výkonů, které běžci na českém asfaltu předvádějí.

Nový traťový rekord letos vytvořil Keňan Eliud Kiptanui časem 2:05:39 hodiny, nový nejlepší výkon se zrodil i v ženské kategorii - Keňanka Helena Kipropová vymazala časem 2:25:29 devět let staré maximum.

"Startovní pole bylo letos jednoznačně nejkvalitnější v historii," prohlásila Moberly. Hned dvanáct přihlášených vytrvalců pravidelně běhá maraton v časovém limitu 2:10 hodiny.

Právě nadupaná startovka láká elitu na šanci zlepšit si osobní maximum. A zvýšit tak cenu pro další starty. "Náš závod je odrazovým můstkem pro další maratony," myslí si česká manažerka.

Atraktivita závodu spočívá i v lákavých cenách. Praha se výší odměn sotva může rovnat s maratonskými běhy v New Yorku, Bostonu, nebo Londýně. Tam vítěz bere 55 tisíc dolarů, za traťový rekord 25 tisíc a za světové maximum, tedy čas pod 2:03:59 u mužů a 2:15:25 u žen, 125 tisíc dolarů.

"Srovnávat se s Londýnem je opravdu nereálné, ten je možná nejbohatší na světě," uznala Moberly. Ale i pražský vítěz slušně vydělá: 15 tisíc eur, za traťový rekord dalších deset tisíc a nové světové maximum 60 tisíc eur.

Investice do skupiny zvučných jmen je i krokem k zisku renomé. Pražský maraton se (zatím) honosí známkou Silver Label, kterou uděluje Mezinárodní atletická federace IAAF podle řady kritérií.

K zisku nejcennější nálepky ze zlata musí splnit tu nejzásadnější podmínku: finiš deseti mužů v čase pod 2:10:30 (tuhle podmínku letos splnilo jen pět běžců) a pěti žen pod 2:28 (splnily dvě) z pěti různých zemí.

"Praha už je velice blízko těm nejprestižnějším maratonům světa, jsme jen krůček za nimi," říká Moberly. "Naše světovost spočívá v tom, že přes šedesát procent závodníků tvoří běžci ze zahraničí, jsme velice otevřený maraton. A to je ta cesta, která nám patří, nechceme jít po té, která vede k tomu stát se nejbohatším maratonem světa. Ten náš má být krásný a pražský."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze