Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Skvělá Spilková dosáhla životního úspěchu. Bude profesionálkou?

Takhle bezstarostně se Klára Spilková nechala fotografovat pro golf.idnes.cz před loňskými Vánoci. Letos měla v tomto období zcela jiný program. | foto: Martin Kabát

19 2010
Klára Spilková se stala druhou českou golfistkou s plnohodnotným členstvím na Ladies European Tour. Po pětikolové finálové kvalifikaci obsadila ve španělské La Manze dělené deváté místo a s jistotou se vešla mezi třicítku majitelek hráčských karet na sezonu 2011.

Členka pražského Erpet Golf Clubu dosáhla v úvodním dnu kvalifikace, tedy ve středu, šestnácti let. Před odletem do středomořského letoviska se netajila tím, že nehodlá měnit svůj amatérský status. To by znamenalo, že ať by se přihlásila na jakýkoli počet turnajů, nesměla by brát žádné peníze za umístění.

Poslední informace od tiskové manažerky LET Bethan Cutlerové hovoří o tom, že Spilková si vzala čas na rozmyšlenou přes Vánoce. Po nich se definitivně rozhodne, zda se stane profesionální golfistkou.

Spilková začala teprve v létě studovat střední školu a z radotínského gymnázia se často přesouvá na Zbraslav, kde obvykle trénuje.

Hřiště Prague City Golf Clubu bude zároveň dějištěm nového turnaje evropské ženské série, jehož tváří se Spilková nedávno stala. Tam měla zajištěnou sponzorskou pozvánku předem, teď si bude moci vybírat z více špičkových profesionálních akcí.

"Hlavně nic neuspěchat," vyhlásila Spilková po loňském roce, kdy se svými výsledky vyšplhala do absolutní evropské špičky. Hrála v USA juniorský Solheim Cup a letos reprezentovala starý kontinent i v Junior Ryder Cupu proti Spojeným státům.

Klára Spilková, finálové kolo mistrovství Evropy žen 2010, Kunětická Hora.

Klára Spilková, finálové kolo mistrovství Evropy žen 2010, Kunětická Hora.

Individuální mistrovství Evropy v domácím prostředí na Kunětické Hoře jí nevyšlo, skončila pětadvacátá. Průměrně zahrála i na světovém šampionátu družstev v Argentině. Ani v první části kvalifikace LET nevynikala zase tolik, ačkoli ze třicátého místa své skupiny si pohlídala postup.

Naplno svou formu před profesionálním světem prezentovala v sobotu, kdy na hřišti South v La Manze zahrála pod par. Výsledkem 69 ran (-4) a pouze jedním bogey na skórkartě potvrdila roli jednoho z tajných trumfů. V klubovně sklízela pochvaly starších hráček i pozorovatelů.

Stejné hřiště přitom ve čtvrtek zahrála na 76 ran (+3). V součtu s prvním dnem na hřišti North - 76 (+5) to vypadalo na tuhý boj o postup mezi padesátku nedělních finalistek. Pak se ale Spilková zlepšila v pátek, pronikla na dělené 27. místo.

V sobotu přišel dosavadní vrchol a v neděli ukázala Spilková i klid a pevné nervy. Na závěrečné šestici jamek zahrála tři birdie a podruhé v kvalifikaci dosáhla ná mínusové skóre.

Česká teenagerka má právo na plnohodnotné členství Ladies European Tour kategorie 8a.

Klára Spilková, čtvrté kolo mezinárodního mistrovství ČR na rány 2010.

Klára Spilková, čtvrté kolo mezinárodního mistrovství ČR na rány 2010.

To uniklo Slovence Zuzaně Kamasové, které se před dvěma týdny v první fázi kvalifikace v La Manze celkem dařilo. Sobotou pro ni ale finálová část skončila. Hráčka Gray Bear GC Tále zahrála celkově +20, skončila na děleném 73. místě. Od postupu ji dělilo pět ran, takže zůstává v kategorii 11a.

Kvalifikaci naprosto ovládla suverénní Švédka Caroline Hedwallová. S konečnou s bilancí -15 o devět úderů vyhrála před druhouAmeričankou Jaclyn Sweeneyovou.

První českou golfistkou, která měla práva na celou sezonu Ladies European Tour, byla Zuzana Mašínová. Kartu získala vítězstvím na Scandinavian Masters, ale v loňském roce ji nepotvrdila.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze