Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Skrytý a spící Woods dvakrát vyhrál, ale úplně vyhráno v Ryder Cupu nemá

Tiger Woods v bunkeru - to už mu nepomáhal ani Steve Stricker a po dvou výhrách se oba Američané dostali v Ryder Cupu do útlumu. | foto: AP

3 2010
Newport (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Po dvou vítězstvích ve čtyřhrách se Tigeru Woodsovi v noci před třetím hracím dnem Ryder Cupu asi zase tak dobře nespalo. Jeho třetí zápas byl přerušen ve chvíli, kdy ve dvojici se Stevem Strickerem prohrával o čtyři jamky! A zdálo se, že to je součást velkého obratu ve vývoji celého duelu.

Možná ale světovému hráči číslo 1 přerušení pomohlo. V sobotu večer nevypadal zrovna nejlíp.

Pokaždé, když se v resortu Celtic Manor objeví před diváky, dočká se Woods potlesku. Nepříliš silného, protože většina přihlížejících přeje úspěch domácím Evropanům. Ale respekt tu je.

On však volání publika nijak zvlášť neopětuje. Nejchladnější muž ze všech dvanácti hlavních aktérů prestižního utkání občas vypadá, jako kdyby za chůze spal.

Kam s ním?

Kapitán domácího celku Colin Montgomerie v pátek očekával, že jeho protějšek Corey Pavin nasadí v úvodní části rydercupového programu Woodse do prvního, nebo posledního ze čtyř zápasů. Nejsledovanější muž utkání se však spolu se Strickerem objevil na pozici číslo tři. "Takhle ho schovat, to je něco jiného," zamyslel se Skot nad tahem soupeře.

Tak trochu skrytý byl Woods už při předehře k Ryder Cupu. Na tradiční slavnosti ve středu večer v Cardiffu se spíš schovával. Velké gala, jehož se zúčastnil britský princ Charles, totiž tradičně patří nejen hráčům a členům realizačních týmů, ale i jejich partnerkám. Woods žádnou nemá.

Slavnostní předvečer Ryder Cupu 2010 - Tiger Woods v pozadí bez partnerky.

Slavnostní předvečer Ryder Cupu 2010 - Tiger Woods v pozadí bez partnerky.

Zatímco Pavinova manželka Lisa se před Ryder Cupem neváhala nechat fotografovat zahalená pouze do kusu látky v amerických barvách, Woods zůstal singl a nevěděl, jestli vůbec bude hrát.

Vždy respektovaný

Pavin mu udělil divokou kartu, i když o příslibech zlepšení jeho hry se dalo pochybovat. "S Tigerem je Amerika jednoznačně silnější," nerozpakoval se říci Montgomerie, zatímco odborné komentáře hovořily o tom, že nemít Woodse na startu by znamenalo výrazný pokles sledovanosti, prestiže a v důsledku i menší zájem o televizní reklamu.

Tiger Woods na tiskové konferenci před Ryder Cupem.

Tiger Woods na tiskové konferenci před Ryder Cupem.

Když se anglický hráč Ross Fisher dozvěděl, že hned v úvodní čtyřhře nastoupí proti Woodsovi, neváhal s reakcí: "Tak to je něco mimořádného."

Takové postavení Woods má, ať hraje jak chce. V úvodním fourballu získal pro své barvy dvě jamky, jinak nepředváděl nic mimořádného a v sobotní ranní dohrávce se dokonce vůbec nechytil.

Stricker ale vedení pohlídal a oběma do osobní rydercupové bilance přibyla čárka do kolonky výher. Však také Woods nehovořil o sobě, ale o spoluhráči: "Hraje celkem skvěle, ne?"

Večerní kolaps

Pak přišel očekávaný Pavinův tah - do foursomů vytáhl Woodse se Strickerem na pozici prvního nasazeného páru. To už Montgomerie předvídal. Zahrál vabank a naslepo nominoval na jedničku Miguela Ángela Jiméneze s Peterem Hansonem.

Američané měli od začátku navrch a odešli vítězní už z patnácté jamky. Ale že by se Tiger nějak zvlášť radoval, to ani ne. "Trefil jsem pár dobrých želez, ale držet se na fairwaji, to mi dělalo potíže," uznal.

Druhý den Ryder Cupu 2010 - Tiger Woods.

Druhý den Ryder Cupu 2010 - Tiger Woods.

Vystoupením na hřišti Twenty Ten vlastně kopíruje období svých individuálních turnajů před Ryder Cupem: zahraje úžasný úder a vzápětí amatérsky zkazí.

Se strnulým výrazem odkráčel Woods devět odehraných jamek včerejšího odpoledního programu. Americký kapitán neměl důvod roztrhat úspěšnou dvojici, ovšem nasadil ji opět do foursomu, v němž pár hraje jedním míčem. Jako by Woodsovi nevěřil, že sám je schopen skórovat. "Myslím, že hraje dobře," odrazil Pavin nabídku trochu se na dané téma rozmluvit.

TIger Woods má ve Walesu před Ryder Cupem větší přízeň místních fanoušků než médií.

Woodsova hra se totiž na sklonku dne totálně rozsypala, od odpaliště až po green včetně. A Stricker najednou nebyl tím, kdo by měl všechno zachránit. "To se stává. Věřím, že v neděli podniknou pokus vývoj zápasu otočit," ukončil debatu Pavin.

Že by si taková hráči jako Lee Westwood a Luke Donald nechali vzít čtyři jamky náskoku na polovině hřiště? To by byl Woods zase slavný...Najdete na iDNES.czmobilní verze