Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Skončí Bajc? To je i hra o Jandu

31 2006
Praha - Německá média krátce před olympiádou hlásí: Kouč Bajc u českých skokanů končí. Může to být jen další z falešných zbraní psychologické války. Anebo rozbuška skutečná. Spolukomentátorem kanálu ZDF je Jens Weissflog, bývalý slavný skokan, který má ze zákulisí jistě stále věrohodné informace.

"Na obojím něco bude," připustil Leoš Škoda, šéf skokanského úseku lyžařského svazu.

Rozhodně to je špatná zpráva. A v ještě horší se promění, pokud dojde naplnění. Může znamenat návrat českého skoku do bláta marnosti. Vasja Bajc ho totiž za necelé dva roky změnil a povznesl nahoru.

Do skokanů napumpoval sebevědomí a ukázal jim důstojné místo ve skokanském světě. Rozbil tu stereotypy ukňourané sebelítosti. Především Bajcovou zásluhou vyhrál český skokan po 25 letech Turné čtyř můstků.

Ale teď to chce zabalit, přestože mohl a měl na Jandových křídlech vystavět tým pro domácí mistrovství světa 2009 a možná i další hry.

Důvod rozladění? Zákulisní harašení. "Těch tlaků je tolik, pořád nám někdo hází klacky pod nohy," stěžuje si Bajc. Otevřeně si dovolil kritizovat české trenéry za to, že ztratili kontakt se světem. A oni mu to nechtějí odpustit. On tvrdí, že za ním nestavějí druhý šik ani mládežnickou základnu podle jeho konceptu.

Bajc tady odvedl skvělou práci. Pokud ještě uspěje na olympiádě, v což všichni věří, kam výš by se ještě mohl posunout? Teď si stojí na trhu práce nejlíp. Navíc mu končí smlouva. Kdo ví, co bude za rok?

Nejlépe placeným skokanským koučem současnosti je Mika Kojonkoski, Fin v norských službách. Bere okolo 100 000 eur, tedy asi 3 miliony korun ročně.

Podle odhadů si Bajc může přijít nejvýš na polovinu. Byl by blázen, kdyby nevzal výrazně vyšší nabídku. A další výzvu. Kdo by odmítl?

Okolo úspěšného Jandy pracují dva týmy. Na straně jedné jeho manažeři, podporovaní otcem, chtějí pro svého chlapce co nejlepší podmínky. Pochopitelně.

Na straně druhé je skokanský úsek, jenž nechce pustit vliv na nejdůležitějšího závodníka. Ten mu vydělává na mládež i na Bajcův plat.

Oba si přejí Jandův úspěch, oba ho touží zhodnotit. Jenže neshody či necitlivé jednání mohou rozbourat těžce dobyté pozice. Nejvíc teď trpí Janda – to nejcennější, o co jde.

Opravdu si tedy Bajc balí v Česku kufry? V neděli to odhadl pro MF DNES na 90 procent. "Já to vidím padesát na padesát," nevzdává se jeho přítel Škoda, který s ním bude jednat o víkendu na Světovém poháru ve Švýcarsku.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze