Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Škola plážového volejbalu: Fyzičku zlepšíte atletickou abecedou

Fyzičku zlepšíte už jen samotným pohybem v písku, který se boří. | foto: shutterstock.com

30 2009
Tohle vás asi nebude bavit tolik jako samotná hra, ale je to prospěšné. Pokud nemáte alespoň základní fyzičku třeba z jiného sportu, zápas v plážovém volejbalu vás vyčerpá. Jak tedy zlepšíte na písku svoji kondici?

Reprezentační trenér Michal Palinek společně se svěřenci z Bison Beach Volleyball Clubu názorně předvádí pár tréninkových prvků. "Když trénujeme takhle bez míče fyzičku, vycházíme z atletické abecedy," říká Palinek.

Do jemného písku staví malé kužely a hráče žene mezi ně. Poskoky z nohy na nohu, slalom, změny směru, odrazy. "To už je ale opravdu speciální trénink. Za normálních okolností si zlepšíte fyzičku už jen samotným pohybem v písku, který se boří. Můžete si dát třeba pár koleček po obvodu kurtu," tvrdí Palinek.

Hráčům staví do písku umělohmotné překážky ve výšce kolen, následují přeskoky snožmo. "Podívejte, už jsem celkem zpocený," hlásí český reprezentant Michal Bíza. Ve skutečnosti je ale tahle ukázka i s předešlým předváděním základních úderů jen zlomkem jeho klasického tréninku.

Škola plážového volejbalu - seriál MF DNES a iDNES.cz pro letní měsíce, všechny články

"Nedá to ani polovinu. Chybí intenzita, nedostaneme se na potřebnou tepovku," srovnává Palinek. "Pokud hobby hráči nějaký podobný trénink vyzkouší, pomůže jim to i v tom, že si lépe zvyknou na zákony pohybu v písku."

Pro zpestření můžete otestovat i plážovou házenou, fotbal, nebo dokonce tenis. Nakonec si na sport v písku zvyknete a přijde vámpřirozený. "Ještě bych doporučil chránit oči slunečními brýlemi, písek v nich je hodně nepříjemný," varuje Palinek. "Při plážovém volejbalu jsou brýle i určitá image."

Pozor dejte i na případné kamínky či kameny, mohou způsobit zranění. "Jednou v Portugalsku museli přerušit zápas a maníci s lopatama tahali z kurtu obří šutr," dává k dobru Palinek. Nic takového vám snad nehrozí.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze