Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Škola badmintonu: Ve smíšené čtyřhře je muž vzadu a žena u sítě

Petr Koukal | foto: Michal Šula, MF DNES

16 2010
Čtyřhra je velmi dynamická, rychlá a divácky atraktivní disciplína, protože se během každé výměny může několikrát změnit postavení spoluhráčů. To je buď obranné, nebo útočné.

Když dvojice nahraje soupeři na útok, stojí v obranném postavení vedle sebe tak, aby pokryla co největší plochu kurtu. V útočném postavení stojí hráči za sebou: aby zadní mohl smečovat a přední dokončovat výměny na síti.

Ve smíšené čtyřhře je téměř pravidlem, že muž (protože má větší sílu) útočí zezadu a žena co nejvíce zůstává na síti. Stejně tak je dobré taktiku přizpůsobit úrovni spoluhráčů. Pokud je jeden z vás rychlý, je lepší, když zůstane u sítě. Hráč s lepšími smeči by se měl naopak při výměnách snažit dostávat dozadu.

seriál mf dnes škola badmintonu


Úvod:

Naučte se nejrychlejší sport

1. díl:
Držení rakety

2. díl:
Pohyb, technika úderu
3. díl:
Dlouhé a krátké podání
4. díl:
Hra u sítě, nízký bekhend a forhend 

5. díl:
hra odzadu, smeč, clear, kraťas, drive

Dnes poslední 6.díl
Taktika a postavení při čtyřhře

Základem čtyřhry je krátké přesné podání. Dlouhé používáme jen jako překvapení: musíme mít na paměti, že území vymezené pro podání je při čtyřhře kratší, a soupeř tedy může po dlouhém podání snáze smečovat.

Dlouhé podání se více používá při smíšené čtyřhře – když podáváte na soupeřku a chcete ji a jejího partnera dostat do nevýhodného postavení.

Při podání stojí zadní hráč za podávajícím. V případě dlouhého podání musí hráči rychle změnit postavení do obranného. Ale i tady existuje výjimka pro mix: když podává muž, stojí žena před ním. Protože právě ona se pak po zbytek výměny snaží zůstat u sítě.

Důležité jsou ve čtyřhře především rozehrávky, snažíme se vždy o to, abychom my útočili. Obrana je velmi náročná především pro začátečníky.

Míčky přijímáme v co možná nejvyšším bodě a včas. Co se taktiky týče, vyplatí se útočit raději mezi dva hráče doprostřed kurtu než riskovat k čarám, protože uprostřed kurtu se hráči těžko v rychlosti dohodnou, který z nich bude míček hrát.

Když útočí soupeř, snažíme se obranu přesně zkrátit za síť, jít si za úderem a donutit soupeře vyhodit míček dozadu a dostat tak útok na svoji stranu.

Ve čtyřhře se používají především drajvy, tedy rychlé a rovné údery nad sítí. Velmi důležitá je hra na síti, kde máte možnost si útok dobře připravit.

Dnešním dílem naše škola badmintonu končí. Přeji vám hodně štěstí při hře!

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze