Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Skokana na lyžích Poláška poslala zpět mezi elitu Schallertova rada

Skokan na lyžích Viktor Polášek. | foto: ČTK

21 2017
Pokud jste si dali novoroční předsevzetí a chtěli něco od základů změnit, letošní sezona skokana na lyžích Viktora Poláška pro vás může být skvělou inspirací. Devatenáctiletý novoměstský odchovanec se až do Silvestra na můstcích spíš trápil, jenže od té doby začal znovu potvrzovat, že patří k největším českým talentům.

Důkazem je jeho vítězství v Kontinentálním poháru v německém Titisee-Neustadtu i premiérových pět bodů mezi absolutní špičkou, které si připsal minulý týden na „svěťáku“ v polské Wisle.

„Předtím jsem skákal strašně, ale pomohla mi změna nájezdového postavení. Přišel za mnou reprezentační trenér Richard Schallert, že bychom ji mohli zkusit – a vyšlo to skvěle,“ užívá si současnou formu Polášek.

Když při úvodním lednovém startu v Kontinentálním poháru doskočil na desáté místo, připadal si jako v jiném světě. A hned další den korunoval povedený víkend senzačním prvenstvím. „Po druhém kole jsem ani nemohl uvěřit, že jsem vedení udržel,“ vzpomíná na závod, v němž porazil i Johanna André Forfanga, loňskou norskou kometu.

Díky triumfu se mohl v reprezentačním „áčku“ znovu potkat s někdejším parťákem z novoměstského Sportovního klubu Vojtěchem Štursou. „Kdysi jsme společně začínali, Vojta dělal stejně jako já severskou kombinaci. A teď oba skáčeme ve Světovém poháru, což je super,“ pochvaluje si Polášek.

Toho navíc na můstky před lety přivedl další Novoměšťák, který se později propracoval až do širšího reprezentačního výběru – Miloš Kadlec. „Byly mi asi čtyři roky, když mě oslovil, jestli s ním nechci jít na skokanský trénink. A tak to vlastně všechno začalo,“ usmívá se talentovaný mladík.

Svůj výkonnostní vzestup potvrdil Polášek také v úterý, kdy získal na středním můstku v Harrachově titul juniorského mistra republiky, přestože v úvodním kole skok neustál. Tím přišel nejen o lepší umístění mezi muži, kde byl nakonec pátý, ale zároveň o rekord můstku. Jeho 102,5 metru se kvůli pádu do historických tabulek nezapíše.

„Řekl bych, že jsem skočil ještě dál, nějakých 105 metrů, jenže v té vzdálenosti už nebyli lidi na měření. Bohužel tím, že jsem to neustál, jsem ztratil nějakých dvacet bodů, které mi pak chyběly,“ krčí rameny.

Příští dny každopádně může vyhlížet s velkou nadějí, i když své plány po nedávném probuzení překotně neměnil. „Vše beru postupně. Teď je pro mě nejdůležitější víkendový Světový pohár, ale už samozřejmě myslím i na mistrovství světa juniorů, kde mám po loňském čtvrtém místě ty nejvyšší cíle. A pak se můžeme případně začít bavit také o seniorském šampionátu,“ konstatuje Polášek.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze