Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Koudelkův relax? Zapnu PlayStation s Jágrem a je mi všechno jedno

MUŽ VE ŽLUTÉM. Roman Koudelka po dvou triumfech ve Světovém poháru vede průběžné pořadí. | foto: AP

10 2014
Skoky na lyžích mu letos způsobily už tolik radosti. Dvakrát vyhrál závod Světového poháru, vede průběžné hodnocení. Přesto na ně chce Roman Koudelka nyní zapomenout. Víkendových závodů v Rusku se nezúčastní, ani se nebude dívat. Chce nabírat energii na další nabitou část sezony. „Budu hrát na PlayStationu, půjdu se projít s přítelkyní, se psem,“ říká.

Takže úplné volno?
To vůbec ne. Máme udělaný rytmus, že je jeden den trénink, druhý den volno, takhle to jede pořád. Když už jsem si myslel, že mám tréninky docela zmáknuté, tak mi teď Richie (trenér Richard Schallert - pozn. red.) docela naložil, takže mě nohy docela bolí.

Máte větší dávky než v létě?
Připadá mi, že tenhle trénink byl asi nejtěžší, co jsem kdy dělal, že takové v létě ani nebyly. Asi ví, že teď je nějakých 10 dní od skákání pokoj, tak proto. Doufám, že to zas bude trochu volnější.

Lyžaři uzavřeli spolupráci s Audi

Český svaz lyžařů oznámil, že uzavřel spolupráci s automobilovou společností Audi. Stal se 17. národním svazem, který německá automobilka podporuje a dostane od ní flotilu 13 vozů s pohonem quattro. „Jsme rádi, že jsme získali globálního partnera, která podporuje sport přes tři desetiletí,“ řekl Lukáš Sobotka, prezident českého Svazu lyžařů. „Pro naše sportovce je velmi důležité, aby se dostali na závody i v těch nejnepříjemnějších podmínkách.“

Jak vypadal trénink?
Bylo to hlavně posilování s činkou, dělalo se nějakých 16 hlubokých dřepů s asi 105 kilogramy. Docela náročné.

Odpočine si při tom aspoň hlava?
Ta odpočívá dobře, mě tréninky baví. Horší to je druhý den. Teď jsme museli jet sem do Prahy kvůli předávání (vybraní lyžaři dostali vozy Audi - viz informační box u tohoto textu), bylo to docela náročné, vstával jsem v pět ráno. Tak jsem se těšil, až přijedu domů a vyspím se.

Jak vás pochválila za poslední výsledky paní psycholožka Sládečková?
Má ze mě poslední dobou velkou radost. Jsem usměvavý, skoky si jdu užít, jako když jdou štamgasti do hospody na pivo. V tomhle mi otočila hlavu, že nekoukám na to, že musím jít na můstek rychle něco udělat, ale koukám na to, že jdu, že mě to baví, a to si myslím, že je nejdůležitější.

Jak vypadá vaše volno?
Většinou se válím na gauči a hraju na PlayStationu. Co hraju? Záleží, co mě zrovna chytne, většinou fotbal nebo hokej. Fotbal hraju za Slavii, to je jasné. A hokej za New Jersey, tam je Jarda Jágr, můj velký vzor.

A vyhráváte?
Když to mám na lehčí úroveň, tak jo, na tu vyšší jsem naštvaný a lítají ovladače. 

Víkendové závody v Nižném Tagilu vynecháváte. Na můstek se tedy vrátíte kdy?
Až v Engelbergu, do kvalifikace nebo do tréninku. Předtím vůbec, to byl plán, abychom vůbec nechodili na můstek, abychom se soustředili na jiné věci než jenom na skákání.

Dokážete se soustředit na jiné věci, když máte doma žlutý dres pro vedoucího závodníka pořadí?
Jde to. Když zapnu PlayStation, tak vypnu úplně všechno ostatní, je mi to úplně jedno.

Budete víkendové závody sledovat?
Asi ne. Abych se přiznal, tak mě moc nebaví na to koukat v televizi. Obzvlášť, když jsou závody jako byly teď v Lillehammeru, hýbalo se s lavičkou, byly tam nějaké bodové přípočty a podobně. Ale nechci se koukat hlavně proto, že bych zase začal myslet na skákání, a to nechci. Pak si přečtu, jak kluci dopadli, ale v televizi na to koukat nebudu.

Trenérovy vlasy? Přijdu se strojkem a bude se divit

Koudelka před časem přiznal, že přemlouvá osobního kouče Luboše Plecháče, ať zkrátí své dlouhé vlasy. Ten však připustil změnu účesu jen v případě, že Koudelka vyhraje ve Světovém poháru. Dojde tedy na stříhání? „Jednou to dorazí. Do Turné to určitě nebude, takže to vidím před mistrovstvím světa. Jednou přijedu se strojkem a bude se divit,“ smál se Koudelka.

Opravdu dokážete úplně vypustit?
Určitě, je to potřeba. Tělo vydává při závodech velkou energii, po víkendu jsem vždycky úplně hotový. Je potřeba, když tělo takhle odebírá, aby někde taky přijímalo. Snažit se dělat věci, u kterých na skoky nemyslím. Třeba PlayStation, nebo se jdu projít s přítelkyní, se psem. Dá se na to zapomenout. Je to těžké, ale musím se to naučit a zatím se to daří. 

Liší se příprava směrem k Turné čtyř můstků?
Liší se právě v tom, že jsem vynechal závody a snažím se odpočinout. Pak je tam Engelberg, hned Turné, lety v Kulmu, Wisla, Zakopané, není tam vůbec žádný čas na odpočinek. Proto jsme se rozhodli takto. Co jsem koukal, tak Kasai udělal to samé, i další závodníci... Nevím, jestli pojede Ammann (druhý muž v pořadí Světového poháru), to se asi ještě uvidí. Myslím si, že bude chybět víc lidí.

Zvyká se na žlutý dres dobře?
Zatím si to moc nepřipouštím. Bavili jsme se s Plechym (osobní kouč Plecháč), že zatím ani není moc čas na nějakou radost. Určitě je dobré, že se takto povedl začátek, ale zatím je to jen prvních pět závodů. Jsem rád, že to takhle zatím jde, ale sezona je dlouhá. Myslím si, že slavit se bude moci až v Planici (poslední závod Světového poháru), když to dobře dopadne. Když ne, tak holt zase příprava na příští sezonu. Ale rozjeté je to dobře. Nějaké kolísání ve výsledcích asi bude, ale pokud zdraví vydrží, tak se nebojím, že by to nebyla úspěšná sezona. Najdete na iDNES.czmobilní verze