Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Skokané chtějí na Turné bodovat

27 2000
P r a h a - Čeští skokané na lyžích chtějí na prestižním Turné čtyř můstků pozvednout hlavu a získat letos poprvé body do Světového poháru. "Chci, aby postupovali z kvalifikace a dva bodovali. To by byl slušný výsledek na základě naší momentální situace," představuje si trenér David Jiroutek, jak by se mělo trio Michal Doležal, Jakub Hlava a Jakub Jiroutek v Německu a Rakousku prezentovat. Turné zahájí pátečním závodem v německém Oberstdorfu a bude pokračovat v prvním dnu roku 2001 v Garmisch-Partenkirchenu. Pak se přesune do Innsbrucku (3. ledna) a vyvrcholí o tři dny později v Bischofshofenu.

Loňský ročník turné vyšel náramně Doležalovi. Skokan Dukly Liberec byl dvakrát desátý a celkově obsadil dvanácté místo. "Chtěl bych to zopakovat, nebo být ještě lepší," předsevzal si Doležal. Jenže zatím se na sněhu trápí a hledá jistotu.

V letní Grad Prix Doležal skončil jednou pátý. V Japonsku mu ovšem praskla spona u boty, spadl a od té doby mu skákání nejde. Změnil vybavení a chybuje na odrazu. "Mám problémy s přesností.

Loni jsem o tom nepřemýšlel a šlo to samo. Snažím se do toho zase znovu vžít, musím to prostě zautomatizovat," přemýšlí. Přes svátky pracoval na technice odrazu a letové fázi. Párkrát si byl zaběhat a odreagoval se při hokeji. "Na hodování ani pomyšlení. Musíme si všichni hlídat váhu," upozornil, že v současnosti skokané drží dietu, protože lehčí se déle udrží ve vzduchu, takže o Vánocích žádné husy ani kachny nejedí.

Na velký můstek do Oberstdorfu se Doležal těší, protože tamní 'stopatnáctka' mu vyhovuje. "Sedí mi profil můstku. Má prudký nájezd, ostrý přechod a kratší hranu. Cítím se tam výborně, jak v nájezdovém postavení, tak ve vzduchu," těšil se na závody.

Reprezentace trénovala v Harrachově a absolvovala pět skoků na můstku K-120 v Liberci. "Není to moc, ale čtvrtý a pátý skok už měli všichni slušný," uvedl trenér Jiroutek. Vyřazovací k.o. systém by mohl českým skokanům pomoci. "Záleží na jednom skoku, což může být výhoda, ale taky nemusí," řekl diplomaticky kouč.

Doležal si na netradiční systém Turné čtyř můstků zvykl a zatím mu vždy přinášel štěstí. "Musím to zaťukat. I když jsem třeba skákal špatně, tak jsem měl slabého protivníka nebo soupeř pokazil, ale většinou se mi skoky dařily," vzpomínal skokan.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze