Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Skokan Polášek vylétl jako kometa. Teď se chce udržet nahoře

Talentovaný skokan na lyžích Viktor Polášek při jednom z tréninků na ještědských můstcích přijímá vysílačkou pokyny od trenéra. | foto: Michael Havlen, MF DNES

15 2017
Je úřadujícím juniorským mistrem světa, v anketě Král bílé stopy skončil třetí a stal se Juniorem roku. Devatenáctiletý skokan na lyžích Viktor Polášek má za sebou sezonu snů.

V té další ho ovšem čeká těžký úkol: definitivně se zabydlet mezi světovou elitou.

„Přejít do kategorie mužů a skákat tak dobře jako dosud bude těžké. Ale po loňské sezoně si věřím a doufám, že se mi výsledky podaří ještě vylepšit,“ říká mladík, který se skokem začínal v Novém Městě na Moravě. „Hlavně aby to nebylo zase tak, že začnu skákat dobře až v půlce sezony, chce to chytit hned na začátku.“

Velká cena Lomnice

V Lomnici nad Popelkou sloučili do jednoho termínu dvě skokanské akce: tradiční Velkou cenu a oblíbenou exhibici. V areálu V Popelkách vše vypukne už v pátek v 18 hodin. Půjde o regulérní dvoukolový závod Velké ceny, která se pak už v srpnu nebude konat. Účast potvrdila kompletní reprezentační družstva skokanů na lyžích a severské kombinace. Diváci se mohou těšit i na autogramiádu sportovců.

Orientační program: 18.00 zkušební kolo, 19.00 první soutěžní kolo, 20.00 autogramiáda, 21.30 druhé soutěžní kolo.

Ve Světovém poháru dospělých dostal poprvé šanci už v 17 letech. Větší porci závodů však absolvoval až v uplynulé sezoně a jeho nejlepším výsledkem bylo 18. místo v polském Zakopaném. Startoval i na světovém šampionátu ve finském Lahti. „Nejtěžší pro mě bylo skákat pořád stejně a nedělat si velkou hlavu, že na závodech je najednou tolik lidí a televizní kamery,“ říká jeden z členů nastupující generace českých skokanů.

Velké úspěchy zatím zaznamenal mezi juniory. Při svém premiérovém startu na světovém šampionátu skončil před dvěma lety osmý, vloni už čtvrtý a letos se stal v USA mistrem světa. Po deseti letech tak zopakoval triumf současné české skokanské jedničky Romana Koudelky.

„Vím, že teď asi budu pod větším tlakem, ale já se to snažím nevnímat. Skákat pořád se stejným klidem, to je můj největší cíl.“ V létě chce Polášek zapracovat na technice skoku. „Mám ještě rezervy v letové fázi, ale tam jako Češi za světem celkově hodně ztrácíme. Snad se to podaří zlepšit,“ věří Polášek.

Fotogalerie

Vrcholem příští sezony budou zimní olympijské hry v korejském Pchjongčchangu. Viktor Polášek sní o tom, že se tam také podívá. „Doufám, že se na olympiádu dostanu a budu mít možnost skočit si pro nějaký hezký výsledek. Nervozita bude asi veliká, ale olympiáda pro mě v tuhle chvíli znamená všechno,“ svěřil se juniorský světový šampion.

Kompletní česká reprezentace ve skoku na lyžích včetně Poláška, Koudelky, Jandy či sdruženáře Portyka bude k vidění v akci už tento pátek na desátém ročníku skokanské exhibice v Lomnici nad Popelkou. Ta se letos koná jako Velká cena Lomnice, takže půjde o oficiální závod ve skoku na lyžích na umělé hmotě.Najdete na iDNES.czmobilní verze