Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Skokan na lyžích Hájek se chce zabydlet v elitní světové desítce

Antonín Hájek | foto: AP

30 2010
Jedním z domácích favoritů zítřejšího závodu letní Grand Prix skokanů na lyžích je Antonín Hájek. Třiadvacetiletý reprezentant z Dukly Liberec se už na svůj oblíbený ještědský můstek těší. "Dlouho jsem neskákal před domácím publikem.

Můstky v Harrachově i v Liberci se mi líbí, protože mám rád mírné nájezdy. A doufám, že přijdou diváci," říká Hájek. Léto pojal hodně přípravně, příliš závodů se nezúčastnil. Jeho nejlepším umístěním byly stříbrné příčky při Kontinentálním poháru ve francouzském Courchevelu. Dařilo se mu i na zářijových závodech v Norsku.

Antonín Hájek se na můstky vrátil před necelým rokem po těžké autonehodě. A ve skvělé fazoně! Ve Světovém poháru pronikl do první desítky, na olympiádě ve Vancouveru byl sedmý. "Tohle vědomí mi pomáhá. Vloni jsem letní přípravu musel z velké části vynechat a zima pak byla nad očekávání dobrá. Snad je předpoklad, že letos bude ještě lepší."

Loňskou sezonu Hájek vyšperkoval skvělým českým rekordem v letech na lyžích. Ve slovinské Planici skočil 236 metrů, což byl třetí nejdelší let historie. Letos by ho rád pokud možno ještě trochu natáhl. "Je to jeden z mých cílů a osobních přání," přiznává Hájek.

Sází na to, že se bude zvětšovat můstek v norském Vikersundu, kde bude v příští sezoně mistrovství světa v letech. "Už letos je tam Světový pohár a mělo by tam být možné skákat ke 250 metrům. Hodně lidí bude mít motivaci skočit světový rekord."

V jeho rodném Harrachově se letos mají uskutečnit dva závody Světového poháru, což je unikát. V prosinci skoky, v lednu lety. "Jen doufám, že v prosinci bude sníh, už dvakrát to v Harrachově nevyšlo. Při letech zase zlobí vítr, tak snad budou oba závody."

Při zítřejším podniku letní Grand Prix se Hájek poměří s kompletní světovou elitou v čele s fenomenálním Švýcarem Ammannem. Hodně v popředí jsou však i Poláci Malysz, Kubacki a Stoch. Češi se jich ovšem nebojí. "Tým má formu, v létě měl výsledky. A hlavně už to není jen jeden skokan jako dřív, ale do desátého místa má šanci skočit čtyři pět lidí." Podaří se to Hájkovi?Najdete na iDNES.czmobilní verze