Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Skokan Hájek si postavil můstek ze sněhu a šel trénovat. Na běžkách

skokan na lyžích Antonín Hájek | foto: Vít Chalupa

8 2010
Závěr sezony mu vyšel skvěle, v úvodu té aktuální se trápí - skokan na lyžích Antonín Hájek zatím ve Světovém poháru nezískal ani bod. Před víkendovými závody v Harrachově si proto český rekordman v letech na lyžích postavil ze sněhu malý můstek a imitoval odraz. Ale na běžkách!

V úterý tak odskákal dvacet pokusů a při středečním tréninku na můstku HS-142 už pocítil zlepšení.

Při technickém cvičení potřebuje skokan kopírovat odraz na skočkách a pokud se na při něm na běžkách moc předkloní, upadne. "Hned při prvním pokusu jsem šel po hlavě," přiznal v rozhovoru pro internetové stránky skiflying.cz Hájek. "Ale pak už to bylo lepší a lepší. Skákal jsem okolo sedmi metrů daleko," popisoval.

Trenér Jakub Jiroutek, bratr reprezentačního kouče, který nyní působí u italského týmu, ujišťuje, že by se tak u mladých skokanů měla pilovat technika. David Jiroutek si z toho vzal příklad a Hájkovi nezvyklý trénink naordinoval.

Třiadvacetiletý Hájek chce v Harrachově, kde ještě donedávna bydlel a na můstky vyhlížel z okna, poprvé v sezoně zabodovat. Letos skončil nejlépe na 47. místě. Možná i skoky na běžkách způsobily, že Hájek skákal daleko. "Dva ze čtyř skoků byly dobré, jeden dokonce vynikající," chválil svěřence Jiroutek.

I skokan se v zářivě žluté tréninkové kombinéze radoval. "Ten nejdelší byl někam ke 136 metrům. Jsem spokojený, snad to vyjde i v závodě," řekl.

Také ostatní členové českého týmu v minulosti tento druh tréninku kdysi absolvovali. "Hodně jsme se na běžkách nebo zkrácených skočkách vyblbli," uvedl Jan Matura. "Ale pak jsme je začali lámat, tak nám to zakazovali," dodal s úsměvem. "Já jsem je v osmnácti postavil za skříň a od té doby na ně nesáhl," řekl Borek Sedlák.

Na běžkách v rámci zimního tréninku skákali kvůli rovnováze a odbourání strachu také atleti z tyčkařské skupiny Boleslava Patery. Sám trenér několikrát na můstku skočil více než dvacet metrů. Zkušenosti s tím má také desetibojař Roman Šebrle.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze