Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Skokan do vody může slavit dvakrát

23 2000
P a r d u b i c e - Slavit během pár dnů dvakrát Vánoce, kdo by si to nepřál. Většinou to je však nesplnitelný sen. Pardubický skokan do vody Jaroslav Makohin se však tímto štěstím může pochlubit. Zatímco v Čechách je Štědrý den čtyřiadvacátého prosince, na Ukrajině, odkud pochází, se Vánoce slaví až šestého ledna. "Mám vlastně oproti jiným lidem výhodu," smál se Makohin. Rozdílné datum však je jednou z mála odlišností mezi českými a ukrajinskými vánočními svátky. "Stromeček, sváteční nálada a zvyky, rodinná sešlost - to je stejné. Různé je to však s dárky. Zatímco tady se rozdávají, na Ukrajině nikoliv. Když už se tam dávají, bývá to na Silvestra," prozradil čtyřiadvacetiletý skokan.

"V obou zemích se dávají ještě dárky dětem na Mikuláše. Zatímco v Čechách chodí šestého prosince, na Ukrajině o dvanáct dnů později," doplnil Makohin.

Možnost slavit Vánoce dvakrát zatím ještě nevyužil. "S manželkou máme Štědrý den klasicky čtyřiadvacátého prosince. Šestého ledna jsme ho ještě nikdy neslavili," řekl.

"Většinou jsem se nedostal na Ukrajinu. Tentokrát to však bude jiné, protože se na začátku roku chystám za rodiči," dodal. O tom, jak letošní vánoční svátky stráví, však ještě v polovině prosince nevěděl.

"Nemá cenu plánovat dopředu. Pak hrozí nebezpečí, že do toho něco vleze a zamýšlený plán se nepovede. Proto se o všem rozhoduji až na poslední chvíli," prohlásil Makohin. Alespoň trošku jasno však měl. "Mám tady spoustu kamarádů. Možná mě někdo někam pozve, nebo naopak přijde nějaká návštěva k nám."

Stejně je na tom i s dárky: žádné nakupování dlouho dopředu. "Člověk pak lítá, shání, vybírá. To je zbytečné. Já vyrazím do obchodů vždycky dva tři dny před Štědrým dnem. Vím, že musím něco koupit, a je to," smál se sympatický skokan do vody.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze