Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Škoda, nebo Ford? Kdo vyhraje šampionát SWRC?

Martin Prokop a jeho Ford Fiesta S2000 | foto: SLUKAFOTO

19 2010
Trier (Od spolupracovníka iDNES.cz) - V seriálu Intercontinental Rallye Challenge sbírá vůz Škoda Fabia S2000 jedno vítězství za druhým. Vozu se daří i v šampionátu SWRC v rámci mistrovství světa. Už teď je jisté, že vítězem bude jezdec jedoucí se Škodou, nebo s Fordem. Jiná možnost není.

Ale zatímco v IRC je za volantem Škody Jan Kopecký, v mistrovství světa stojí český jezdec na druhé straně. Martin Prokop usiluje o premiérový titul s vozem Ford Fiesta S2000. Získá prestižní prvenství český jezdec, nebo české auto?

Situace v průběžném pořadí je zatím hodně vyrovnaná. Šanci na titul mistra světa má před posledními čtyřmi závody několik jezdců. Před Německou rallye vede Španěl Xevi Pons s vozem Ford Fiesta.

Martin Prokop o svých soupeřích

Xevi Pons: "Od toho čekám největší nebezpečí, bude to proti němu hodně složité, na asfaltu je podobně rychlý jako já, ne -li rychlejší. Doufám, že se nám ho podaří dostat trochu pod tlak, ale jeho výsledky v této sezoně jsou vynikající."
Per-Gunnar Andersson: "Ze Seveřanů toho má najeto na asfaltu nejvíc, ať už z doby, kdy jezdil juniorské mistrovství světa nebo u Suzuki s WRC. Zkušeností má na rozdávání. Uvidíme, co předvede v Německu, doufám však, že budeme před ním."

Druhé místo patří švédskému jezdci Per-Gunnaru Anderssonovi. Skandinávský pilot jede s fabií.

Martin Prokop je průběžně třetí. Na rychlostních zkouškách v Německu patří k největším favoritům. Přípravě na závod, kde bude mít obrovskou podporu českých fanoušků, věnoval velkou pozornost. V rámci testování dokázal vyhrát Rallye Krkonoše, třetí místo obsadil při Rallye Bohemia. V obou případech ale nebyl úplně spokojen s nastavením vozu.

Po Finské rallye jel s fiestou další velký test v okolí Hustopečí. "Podařilo se nám odstranit problémy, se kterými jsme se potýkali. Pomáhal nám i technik přímo z M-Sportu pro servis aut a pokročili jsme o velký kus dopředu. Doufám, že se to projeví i na výsledcích," prohlásil Prokop.

K jeho největším konkurentům bude patřit zkušený španělský jezdec Xevi Pons. Vedoucím jeho týmu je bývalý spolujezdec Carlose Sainze Luis Moya. Právě on řadu let u Fordu působil, což může být pro Španěla výhoda. Prokop si to nemyslí. "Všichni jezdci jedoucí s fiestami mají k dispozici stejnou klientskou verzi. Alespoň takhle to Angličané říkají. Motor by měl být pro všechny stejný. A jak si kdo nastaví podvozek, to už je každého věc," řekl český jezdec.

Český tým dělá pro úspěch maximum. Dokonce si vyměnil nominovanou soutěž. Místo Anglie se vydá do Japonska, kde je šance na větší bodový zisk. "Bude to pro nás další exotická soutěž, výlet do neznámého prostředí. V Austrálii a na Novém Zélandu se nám ale dařilo, tak se na to budeme snažit navázat," vysvětluje úřadující juniorským mistr světa.

Kromě zmíněných třech jezdců má podle Prokopa velkou šanci zapojit se do souboje o titul Fin Jari Ketomaa také s fiestou. "Má v nominaci jen jeden asfaltový závod a na šotolině je hodně silný. Takže se pravděpodobně také zamotá do souboje o titul, vypadá to na strhující závěr šampionátu, rozhodovat bude každý bod," předpovídá jihlavský jezdec.

Průběžné pořadí šampionátu SWRC:

1. Xevi Pons (Ford Fiesta S2000) 86 bodů 2. Per-Gunnar Anderssson (Škoda Fabia S2000) 68 bodů 3. Martin Prokop (Ford Fiesta S2000) 60 bodů 4. Jari Ketomaa (Ford Fiesta S2000) 58 bodů 5. Patrik Sandell (Škoda Fabia S2000) 49 bodů.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze