Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Škoda angažovala Belgičana Thiryho

20 2000
M l a d á B o l e s l a v - Co tým Škody pekl, ale nedopekl před rokem, to dotáhl až nyní: pro sezonu 2001 angažoval do mistrovství světa v automobilových soutěžích zkušeného a jezdecky vytříbeného Belgičana Bruna Thiryho. K Němci Arminu Schwarzovi se tak na třetí rok nasazení vozu Škoda Octavia WRC našel rovnocenný a renomovaný závodník. Protřelý veterán startoval pohostinně za Škodu loni v listopadu na Britské rallye a přivezl jí historicky nejlepší výsledek - čtvrté místo v absolutní klasifikaci, které dodnes nikdo nepřekonal. Loni Thiry kandidoval na místo jezdce do letošní sezony, ale síla sponzorských peněz vtlačila za volant Španěla Luise Climenta. Ten však neuspěl a odchází.

"Jsem šťastný, že se naše cesty znovu spojily. Škoda Octavia je na vzestupu, to ve světě rallye všichni cítí," prohlásil Thiry, který má také zkušenosti od Forda a Subaru. Belgičan letos získal v mistrovství světa jezdců dva body - stejně jako Schwarz za celý rok - díky 5. místu na Rallye Monte Carlo v soukromém týmu Toyoty. Poté se věnoval mistrovství Evropy, kde vyhrál třídu formule 2 s Citroenem Xsara Kit Car. U Škody bude Thiry s osvědčeným spolujezdcem Stéphanem Prévotem. První test se Škodou Octavia WRC Evo II je čeká začátkem prosince ve Švédsku.

"Potřebovali jsme jezdce Thiryho formátu, protože příští rok pojedeme dvanáct ze čtrnácti soutěží mistrovství světa," připomněl manažer týmu Pavel Janeba a dodal: "Bruno patří už léta k absolutní světové špičce. Bude přínosem." Thiry, otec dvou synů, má dobrý image ve světových médiích, je oblíbený, vstřícný a svým vystupováním také může pomoci Škodě prosadit se na západních trzích. I to mu při výběru pomohlo.

Škodu bude reprezentovat nejstarší jezdecké duo ze všech továrních týmů: příští rok je Thirymu devětatřicet a Schwarzovi sedmatřicet. Pro sezonu 2002 si tým vychovává českého jezdce, čtyřiadvacetiletého Romana Krestu.


Zkušenost byla při volbě hlavní

Co si od nové škodovácké akvizice Bruna Thiryho slibuje manažer rallyetýmu Pavel Janeba? "Měl by naše auto ve spolupráci s Arminem Schwarzem posunout technicky dopředu," říká Janeba. "Předpokládám, že bude pravidelně dojíždět soutěže a získávat značce body."

Musel Thiry přinést do týmu sponzorské peníze?
Ne.

Kdo byli další kandidáti na místo druhého jezdce?
Fin Rovanperä a jiní z mistrovství světa, kteří neměli angažmá.

Loni jste před Thirym upřednostnili Climenta, který prý v komplexním pohledu zvítězil. Proč jste nyní změnili názor?
Tehdy byl opravdu rozhodující komplexní pohled na jezdce. Dnes jsme zase o něco dál. Máme auto na určité úrovni, dalšímu vylepšení může podle našeho názoru pomoci právě Thiry.

Příští rok bude Thirymu už devětatřicet. Není to moc?
Vůbec ne. Povaha soutěží mistrovství světa je taková, že tam rozhodují zkušenost a znalost tratí. Obojí Thiry má.

Bude fungovat spojení Schwarz - Thiry?
Určitě. Thiry se dokáže přizpůsobit týmu, není tolik ambiciózní jako mladší jezdci a bude velmi dobrým partnerem pro Armina.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze