Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Basketbalisté musí osvědčit šikovnost s podběrákem. Ukáží se i vozíčkáři

Jiří Welsch si exhibiční kousky vyzkoušel při natáčení klipu na podporu školní akce To je basketbal. Teď se předvede při Utkání hvězd Kooperativa NBL. | foto: ČOV / ČBF

23 2016
Bude to jedna z velkých novinek pondělní basketbalové Kooperativa NBL All-Star Game v Ústí nad Labem. Týmy v dovednostní štafetové soutěži doplní vedle hráče Kooperativa NBL, hráčky Bonver ŽBL a známé osobnosti i jeden reprezentant na vozíku.

„Jsme rádi za možnost v rámci takto významné akce a ve společnosti jedněch z nejlepších současných basketbalistů alespoň částečně představit basketbal na vozíku a dát tímhle způsobem vědět, že i handicapovaní sportovci se tomuto sportu intenzivně věnují,“ těší se na All-Star akci reprezentační trenér Jaroslav Menc, který s sebou do Ústí vezme i hráče národního týmu Miroslava Šperka, Tomáše Nevěčného a Michala Poláčka.

„Je to další zajímavá novinka. A pro basketbalisty na vozíku bude fajn zasoutěžit si v rámci All-Star Game,“ říká rozehrávač Opavy a také nominovaný účastník štafetového závodu Jakub Šiřina, který dovednostní repertoár hráčů na vozících uvidí zblízka poprvé. „Musím říct, že je obdivuhodné, co někteří lidé i díky velké vůli dokážou zvládnout, protože naučit se zkombinovat driblování a všechno ostatní při pohybu na vozíku musí být určitě složité.“

Podle další soutěžící v takzvaném „Skills Contestu“, nymburské rozehrávačky Lenky Bartákové, je zapojení basketbalistů na vozíku pozitivní věc. „Pro diváky to bude atraktivní a pro nás zase jedna nová zkušenost,“ podotýká.

Nyní si krátce projděme pravidla dovednostní soutěže, v níž nejprve přijde na řadu semifinále, kdy dvě čtveřice budou vždy soutěžit souběžně. Vítězní semifinalisté si to pak rozdají o konečné vítězství.

Každý člen štafety musí absolvovat následující trať: vystartuje s míčem u „svého“ koše, pak musí prodriblovat slalomovým způsobem přes čtyři překážky, poté do podběráku zachytit míč nahozený z hlediště maskotem (míč však smí spadnout na zem maximálně dvakrát) a následuje střelba na protilehlý koš, a to míči velikosti 1, 6 (ženský) a 7 (mužský), kdy soutěžící musí každým balonem vstřelit koš (hráči NBL a hráčky ŽBL musí zakončovat mimo vymezené území).

Jakmile propadne míč při poslední úspěšné střele síťkou, startuje další soutěžící. Poslední člen štafety doskočí svou závěrečnou úspěšnou střelu, musí se co nejrychleji dostat na půlku a tam položit balon na připravený stojan. Vítězem je ten tým, který jako první vloží míč do stojanu.

„Jediné, co mě zajímá, je to nahazování od maskota a chytání míče do podběráku. To si reálně nedovedu představit. No, snad si tam neuříznu ostudu,“ mírně se obává jeden z kandidátů na trofej pro MVP letošní ligy Šiřina.

Jistý si není ani střelou „mikromíčem“ velikosti 1. „S tím nejmenším balonem to rozdíl rozhodně bude a bude zajímavé koš trefovat, když musíme střílet mimo vymezené území. Bude to docela srandovní. Sám jsem zvědavý, jak to dopadne,“ usmívá se opavský lídr.

Lenka Bartáková se na soutěž už teď hodně těší. „Být na hřišti společně s hráči z NBL pro mě bude nová zkušenost. Nikdy jsem žádnou takovou dovednostní soutěž neabsolvovala a doufám, že to bude sranda. A chytání míče do podběráku? To radši nechám na „falešku“,“ směje se vítězka Českého poháru z letošní sezony.

Zbývá dodat, že z lůna Kooperativa NBL byli vedle Šiřiny nominováni do „Skills Contestu“ ústecký dirigent Michal Čarnecký, děčínský playmaker Tomáš Vyoral a nymburský kapitán Jiří Welsch. Protivnicemi Bartákové v týmech soupeřů budou například Tereza Vyoralová z USK Praha nebo trutnovská Michaela Vondráčková.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze