Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Skikrosař Kraus vyhrál počtvrté v kariéře Světový pohár

Tomáš Kraus s trofejí pro vítěze Světového poháru. | foto: APČTK

20 2009
Český skikrosař Tomáš Kraus vyhrál finálový závod Světového poháru ve francouzském La Plagne a potvrdil tak i celkový triumf v letošním seriálu. Během kariéry vyhrál Světový pohár už čtyřikrát, naposledy před rokem.

V poslední jízdě Kraus porazil Švýcara Armina Niederera a Kanaďana Stanleyho Hayera, bývalého českého reprezentanta.

Pětatřicetiletý Kraus procházel závodem jako nůž máslem. V každé ze čtyř jízd byl v čele od začátku až do konce. "Všichni dneska dostali za uši," řekl v dobrém rozmaru Kraus v telefonickém rozhovoru s ČTK.

Jeho výkon ho nadchl hlavně proto, že se skoro měsíc potýkal s virózou. "Mělo to pořád vliv na mé výkony. Ještě mě navíc trochu bolelo rameno, ale dneska se to konečně dostalo do normálu a vyšlo to super," uvedl.

Těžil i z toho, že startoval vždy z levé výhodnější strany jako vedoucí muž Světového poháru, do jehož finále se kvalifikovalo nejlepších 32 jezdců. Z absolutní špičky nestartoval pouze zraněný mistr světa Rakušan Andreas Matt. "Byla to spíš psychická výhoda, že jsem si mohl vybrat místo na startu, ale bylo to hodně podobné," řekl Kraus.

Zatímco při tréninku panovalo v La Plagne čtyři dny slunečné počasí, před závodem se zatáhlo a viditelnost byla hodně špatná. "Mě to ale baví, umím v nejhorších možných podmínkách zajet nejlepší jízdy," prohlásil český lyžař.

Organizátoři kvůli několika pádům v tréninku trať pomalovali oranžovou
barvou. "Abychom vůbec viděli, co máme pod nohama." Až do semifinále postupoval hladce také Krausův vyzyvatel Kanaďan Christopher Delbosco, který českého skikrosaře mohl ještě v celkovém hodnocení jako jediný přestihnout. Pak ale udělal velkou chybu na startu a navíc ze čtvrté pozice upadl. V té chvíli bylo jasné, že Kraus je celkovým vítězem seriálu.

"Na jednu stranu jsem si říkal, že je to hotové, ale chtěl jsem se soustředit ještě na finále a vyhrát," uvedl český skikrosař. Teoreticky ještě mohla nastat situace, že by byl Kraus ve finále diskvalifikován a Delbosco by vyhrál finále B. V tom případě by Kanaďan českého lyžaře v celkovém hodnocení SP přeskočil.

"Nebylo snadné se soustředit, když mi všichni chodili gratulovat," přiznal
Kraus. Soustředil se i proto, aby se nezranil a dokázal si v posledním
závodu roku, že když nemá žádné problémy, nemá ani konkurenci.

Měl tak velkou radost, že ve finále si dokonce dovolil na posledním skoku frajeřinku - v letu vybočil patkami lyží. O podobný trik se pokusila ve finálové jízdě na olympiádě v Turíně americká snowboardcrossařka Lindsay Jacobelisová, ale upadla a přišla o zlato. "Jasně, že jsem si na to vzpomněl, ale když to cítíš, tak to musíš udělat," usmíval se Kraus.

V osmifinále postoupil z druhého místa také druhý český závodník Zdeněk Šafář, ale ve čtvrtfinále po nepovedeném startu vyjel z trati a nakonec obsadil patnáctou pozici.

Výsledky

Závěrečný závod SP ve skikrosu v La Plagne:
Muži: 1. Kraus (ČR), 2. Niederer (Švýc.), 3. Hayer (Kan.), 4. Lewen
(Švéd.), 5. Barr (Kan.), 6. Eliasson (Švéd.), ...15. Šafář (ČR).

Konečné pořadí (po 9 závodech): 1. Kraus 574, 2. Delbosco (Kan.) 462, 3. Lewen 423, ...28. Šafář 81.

Konečné pořadí SP akrobatů: 1. Bilodeau (Kan./boule) 87,78 b., 2. Kraus 63,78, 3. Omischl (Kan./skoky) 63,67, ...92. Šafář 9,00, 140. Dobřanský (ČR/skoky) 3,00, 175. Vaculík (ČR/boule) 1,33

Ženy:  1. Davidová (Fr.), 2. Serwaová (Kan.), 3. Serainová (Švýc.), 4.
Grauvoglová (Něm.), 5. Clineová (Kan.), 6. Gutensohnová (Rak.).

Konečné pořadí (po 10 závodech):
1. Davidová 860, 2. Gutensohnová 469, 3. Serwaová 416.

Konečné pořadí SP akrobatů: 1. Davidová 86,00, 2 Kearneyová (USA/boule) 71,33, 3. Heilová (Kan./boule) 63,78, ...6. N. Sudová (ČR/boule) 50,67, 90. Konopová (ČR/skoky) 8,00, 117. Š. Sudová 3,44, 131. Vaculíková (obě ČR/boule) 2,33.

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze