Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zemanová má zlomená žebra a na X-Games nejede: Bolest už nešla vydržet

Andrea Zemanová (v bílé přílbě) na archivním snímku závodí s Ophelií Davidovou (vlevo), Karolinou Riemenovou a Julií Eichingerovou. | foto: Profimedia.cz

17 2016
Jen několik dnů se Andrea Zemanová mohla radovat z toho, že udělá další výrazný posun. Na přelomu starého a nového roku k ní totiž doletěla oficiální pozvánka na prestižní X-Games do Aspenu, první v její zatím tříleté skikrosařské kariéře. Jenomže záhy bylo všechno jinak.

Přetrvávající bolest žeber, které si lyžařka ze Špindlerova Mlýna přivezla po pádu z předvánočního podniku světového poháru, ji donutila navštívit lékaře. Ortel byl nemilosrdný: tři zlomená žebra a dočasné přerušení sezony, což platí i pro hry v Aspenu, které jsou na programu poslední tři lednové dny.

„Bohužel mi radost moc dlouho nevydržela, ale bolest už nešla vydržet,“ přibližuje dvaadvacetiletá lyžařka důvody, proč musela lákavou pozvánku odmítnout.

Až do té doby jste nevěděla, že máte žebra zlomená?
Nevěděla. V Itálii jsem závod dokončila a myslela si, že jsou jen naražená. Doma bolest nepřestávala, ale počítala jsem s tím, že budu dál trénovat a závodit. Po Novém roce už jsme měli sbaleno a věci v autě, že pojedeme do Itálie, ale bolelo to hodně, tak jsem šla na rentgen a ten ukázal, že jsou žebra zlomená.

Jde o následek pádu v předvánočním závodu v Itálii. Byl tak těžký?
Ani bych neřekla, jsem zvyklá, že jsem potlučená. Spadla jsem při tréninkové jízdě a chvíli nemohla dýchat. Dole mně pomohl německý fyzioterapeut, dostala jsem nějaký prášek a jela na start. Závod jsem dojela, ale když jsem pak přijela domů, dost to bolelo a dva týdny jsem nic nedělala.

Jak jste na tom nyní?
Je to víc než tři týdny od pádu, je to lepší, ale abych se přiznala, představovala jsem si, že to bude ještě lepší. Zatím můžu tak akorát na rotoped, jinak nic. Po víkendu bych snad začít mohla, žebra by měla být srostlá, ale všichni mě připravují na to, že to bude bolet, takže počítám s tím, že zpočátku to bude opravdu sportování přes bolest. Ale snad to půjde překonat, ostatně s bolestí závodím skoro pořád, často bolí kolena, holeně ze skoků.

Kdy se chcete vrátit k tréninku a k závodění?
V únoru, dřív by to bylo nebezpečně hlavně v případě pádu. S tou bolestí, kterou mám, by to stejně šlo těžko.

X-Games nestihnete, jak moc vás mrzí, že se vaše premiéra na nich odkládá?
Mrzí, ale zdraví je přednější. Po konzultacích s doktory jsem se rozhodla nastoupit až v únoru. Kdybych spadla, bylo by velké riziko pneumotoraxu a to by znamenalo konec sezony. Snad si v Americe na X-Games v budoucnu ještě zazávodím.Najdete na iDNES.czmobilní verze