Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Už vím, pod jakým tlakem Karstenová závodila, říká Knapková

VÍTĚZNÉ GESTO. Miroslava Knapková ovládla na mistrovství Evropy v Seville závod skifařek. | foto: AP

29 2014
Jsem dobře připravená? Neprojeví se letošní zdravotní patálie ve ztrátě síly, vytrvalosti? S takovými myšlenkami odlétala skifařka Miroslava Knapková na veslařské mistrovství Evropy v Bělehradě.

Přesto se nebránila roli favoritky. "Jedu obhajovat zlato z loňské Sevilly, tak asi favoritkou jsem. Chci zajet co nejlíp," pravila členka Slavie, olympijská vítězka z Londýna a sběratelka dalších medailí.

Letošní rok se podle jejích představ vyvíjel i nevyvíjel. V zimě ji potrápila extrémní únava. "Doktoři nevěděli, co s tím." Přidal se zánět achilovek a až potom odborníci zjistili, že přechodila virózu a organismus to nezvládl. A při úvodním závodě Světového poháru v závěru března v Sydney, kde skončila čtvrtá, se ozvala záda. "Po návratu se přidala další viróza a minulý týden jsem si zvrtla kotník. To už na mě bylo moc, ale řekla jsem si, že Evropu nevzdám. Jsem bojovnice," pokývala hlavou.

Trenér Tomáš Kacovský dokonce zvažoval, že by v sezoně omezili počet startů, aby se pošetřila před zátěží v předolympijském a olympijském roce. "Řekla jsem mu, ať s tím počká. Trénovala jsem celou zimu, na vodě jsem začala už v půlce února, nechci to zahodit. Po Evropě se rozhodneme, jak dál." Ujišťuje se, že na tom nemůže být až tak špatně. "Vesluju už patnáct let, tak to člověk snad nezapomene," přemítala.

Fotogalerie

Mistryně světa z roku 2011 patří do skupiny vyvolených špičkových sportovců třicátníků, kteří dobře vědí, jak chutnají velká vítězství. "Je mi třiatřicet, což ale na skifu nic neznamená; nejstaršími veslaři jsou právě skifaři. Z mužů jsou starší než já Nor Tufte, Novozélanďan Drysdale nebo Němec Hacker," vyjmenovala soupeře Ondřeje Synka.

Mezi ženami však už je ve špičce starší pouze legendární Běloruska Karstenová, majitelka 20 kovů z OH a MS, které je 42 let. "Ale v Bělehradě pojede na dvojskifu a na párovce, skif už jí tolik nejde." Přesto teď čeká českou skifařku silná konkurence v čele s Rakušankou Lobnigovou, čtvrtou z loňského MS za třetí Knapkovou, a Němkou Thieleovou. "A ta je šikovná, má stříbra z větších posádek z OH v Pekingu i Londýně a je loňskou mistryní světa na párovce," přiblížila veslařka.

Připustila, že po Londýně se ocitla právě v někdejší roli Karstenové. "Vím, že mě mladší holky chtějí porazit. Mají ke mně respekt, ale ne takový, aby jezdily za mnou. Teď už vím, pod jakým tlakem Karstenová závodila." Sama do 40 let veslovat nehodlá. "Zažila jsem úspěchy, nechci jezdit jen jako účastník. Teď vyhlížím olympiádu v Riu." A osobní život? "Zatím upřednostňuji veslování před vztahem. Až potkám někoho, kdo za to bude opravdu stát, možná se to změní."Najdete na iDNES.czmobilní verze