Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Skiboby: Kudrnovský umořil Mosera

19 2000
Deštná v Orlických Horách - Český skibobista Dušan Kudrnovský přidal po roční přestávce ke třem prvenstvím v letech 1996-1998 čtvrtý celkový triumf ve Světovém poháru. V dnešním obřím slalomu v Deštném v Orlických horách, závěrečné disciplíně letošního SP, odrazil nápor rakouského reprezentanta Markuse Mosera, který na Kudrnovského ztrácel osm bodů. Český reprezentant bezpečně zvítězil, zatímco dvacetinásobný mistr světa Moser obsadil až čtvrté místo.
"Byly to docela nervy, zvlášť poté, co jsem si v pátek v tréninku na boardercross bolestivě narazil nohu. Ještěže mi to doktor obstříkl, takže jsem se mohl soustředit jen na závod," popsal Kudrnovský problémy, s nimiž se potýkal.

Čtyřiadvacetiletý skibobista Dukly Liberec, jenž má tradičně nejlepší formu v samém závěru soutěže, považuje zisk letošního Světového poháru za nejtěžší. "Celou sezónu jsme se s Moserem tahali o prvenství. Když už se mi podařilo trochu bodově odskočit, zase jsem hned vzápětí udělal chybu a on mě dohnal. Třeba jako minulý týden v Dorfgasteinu.

Trať dnešního závodu ale byla hodně jednoduchá, a to mi sedlo," řekl Kudrnovský.

V ženské kategorii zastoupila Alena Housová obhájkyni loňského prvenství Soňu Jandovou, laborující se zraněním ruky. Dvacetiletá studentka ekonomicko-správní fakulty univerzity v Pardubicích vyhrála devět závěrečných závodů Světového poháru a těšila
se z prvního zisku trofeje. Už po Dorfgasteinu měla Housová takový náskok, že o jejím prvenství nebylo před závěrečným podnikem v Deštném pochyb.

"Sezóna byla hrozně dlouhá, cítím se hodně vyčerpaná," přiznala Housová, která své  vítězné tažení potvrdila i v dnešním obřím slalomu. V cíli měla na druhou v pořadí, Rakušanku Heidi Achleitnerovou, náskok pěti setin sekundy.

Mezi juniory potvrdil neotřesitelné postavení Tomáš Maťátko a také on, stejně jako Housová, udělal dnešním vítězstvím úspěšnou tečku za vydařenou sezónou. Jeho celkové prvenství v Evropském poháru už po pátečním slalomu nemohl nikdo ohrozit.

Čeští skibobisté triumfovali ve Světovém poháru v obou hlavních kategoriích už pošesté za sebou. Zatímco mezi ženami navázala Housová na předchozí vítězství Jandové a Ireny Francové, mezi muži se naposledy radoval zahraniční závodník v roce 1994. Tehdy se celkovým vítězem stal Dieter Lerchster z Rakouska. Po něm SP vládli Josef Pohl (1995), třikrát za sebou Kudrnovský a loni Štěpán Hlaváč.

Závěrečného dílu letošního Světového poháru se v Deštném zúčastnilo na sedm desítek závodníků z devíti zemí. Definitivní rozloučení se sezónou obstará od 13:30 exhibiční závod v boardercrossu, jehož výsledky se však do klasifikace SP nezapočítávají.
Autor:






Najdete na iDNES.cz



mobilní verze