Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Skáče s lyžemi a v neoprénu i do řeky

13 2000
P r a h a - Z řeky s vodou, která má kolem osmi stupňů, se snaží vysoukat závodník v neoprénovém obleku. Nebyl by to nijak neobvyklý pohled, kdyby se jednalo o sportovní potápění. Muž má ale na nohou připnuté lyže, ne ty určené pro vodní lyžování, ale na sníh. Nejde o blázna. Tak vypadá letní sezona akrobatického lyžaře. "Do vody se skáče dokud nezamrzne, pak se jde na sníh," s úsměvem přehání nejlepší český závodník Aleš Valenta.

Čtvrtý nejlepší skokan z Olympijských her v Naganu zvítězil v obou závodech letní série World Masters. Ve švýcarském Mettmenstetentu dokonce zaznamenal ziskem 248, 3 bodů nejlepší světový výkon. "Na vodě se riskuje mnohem víc, proto výsledek nemá takovou hodnotu jako na sněhu," přiznává Valenta. V závodě Světového poháru zimní sezony 2000/2001, která odstartovala už v srpnu v Autrálii obsadil druhé místo. "Projevila se tvrdá letní příprava, trénoval jsem víc než kdykoli jindy," vysvětluje. "Zvládnu vyšší počet těžších skoků aniž jsem unavený."

Valenta se absolvoval podstatnou část přípravy ve Vídni, skoky na vodní hladinu. "Trénuji dvoufázově. Ráno i odpoledne mám sérii s patnácti až dvaceti skoků, jeden s vyšlapáním na můstek a výlezem z vody zabere sedm až osm minut, pak se ještě hodinu připravuji na suchu." Konkurence podle sedmadvacetiletého rodáka ze Šumperka zaspala, ostatní skokani absolvují v přípravě o třetinu skoků méně. Možná i proto si Valenta v nadcházející sezoně věří: "Mám ty nejvyšší cíle. Uspěl jsem už ve třech závodech, kterých se zúčastnila světová špička."

Odraz a dopady, to byly prvky na které se zaměřil nejvíc. "Změnil jsem výlet z můstku. Skáče se mi teď lépe obtížnost a vychází i dopady." Důležitou roli také přisuzuje soustředění. "Hlavně musím myslet pozitivně. Před skokem proto poslouchám hudbu i proto abych neslyšel, že se přede mnou někdo vymlátil. To mě rozhodí, pak přemýšlím čím to asi bylo že spadl."

Jen tucet akrobatů na světě předvádí skoky se čtyřmi salty, Valenta patří mezi ně. "Komise FIS je kvůli bezpečnosti prozatím na oficiálních závodech nepovolila. Ale Američané, kteří je zvládají nejlíp je chtějí prosadit už na olympiádu 2002 v Salt Lake City." V sezoně proto bude skákat tři salta se čtyřmi vruty. "Je to těžká kombinace. Bude rozhodovat čistota provedení." K dobrým výsledkům by Aleši Valentovi měly dopomoci i nové lyže. Snad poprvé bude ve Světovém poháru startovat český závodník na českých lyžích. "Tvrdší Sporteny mi sedí. Soupeři koukali co to mám. Dobírali si mě, že si je vyrábím sám," vysvětloval dobře naložený Valenta.

Akrobat na lyžích Aleš Valenta

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze