Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sjezdařům vládne rakouský Bennissimo

14 2006
Šigakogen, Praha - Blitz aus Pitz, Blesk z Pitztalu. Tak mu říkali už dávno. Teď získal další přezdívku: Bennissimo. A vizitku nejúspěšnějšího lyžaře současnosti. Benjamin Raich. Horal z rakouského Pitztalu, odkojený studenou vodou, který skáče na gumě z mostu a leze po skalách. Posledních dvacet dnů prožil ve sportovní pohádce. "Postrádám slova, abych vyjádřil své pocity," říká.

Nejprve dvě olympijské zlaté za obří slalom a slalom. Pak oslavil 28. února 28. narozeniny. Nádavkem si o víkendu v Šigakogenu zajistil velký křišťálový glóbus pro šampiona Světového poháru.

"Benni už není jen velký. Je jeden z největších," velebí jej rakouský šéftrenér Toni Giger.

Škarohlídi by možná očekávali: Začne si hrát na superstar. Neunese slávu. Ale jděte.

Raich? Ten, který ani nemá tiskového mluvčího a fanouškovskou poštu vyřizuje společně s matkou a sestrou? Ten, jenž sice miluje slalomářku Schildovou, přesto stále bydlí s rodiči v Arzlu? "Jednou bych chtěl mít i vlastní baráček. Ne ve městě, stačí u nás v horách," povídá.

Benjamin Raich

Rakousko, 28 let

Dvojnásobný olympijský vítěz z Turína 2006 ve slalomu a obřím slalomu.

Absolutní vítěz SP 2006.

Král mistrovství světa 2005 s pěti medailemi, z toho dvěma zlatými.

Ve sjezdu byl desátý na Hahnenkammu, jednou ho chce vyhrát.

Nehandrkuje se o výši honorářů za reklamu. Nepřeceňuje ani úspěchy. "Jsou krásné. Ale i bez nich by se mi vedlo dobře. Vždyť jsem zdravý a mám milé lidi kolem sebe."

Největším Raichovým výstřelkem bylo, když v zimě 1999 vyhrál pohárový slalom ve Schladmingu z 23. místa po 1. kole, sundal si kombinézu a pod ní ukázal supermanovské tričko. "To jsem ještě býval bláznivým klukem," směje se.

Tréninková píle a chladná hlava vedly k letošním triumfům. "Benni je během závodu i uvnitř tak chladnokrevný, jak nevenek vypadá," říká jeho sestra Carina, někdejší pohárová lyžařka.

Stal se teprve čtvrtým rakouským vítězem Světového poháru, po Schranzovi, Maierovi a Eberharterovi. "Skvělá společnost. Eberhartera jsem měl za vzor," vypráví. Ceněný glóbus si však nepřivlastňuje. "Patří stejně tak mým trenérům za dlouhá léta tvrdé práce."

V autobuse, cestou ze Šigakogenu na tokijské letiště, si dopřál dvě oslavné plechovky piva. Víc nic. "Vždyť je před námi ještě pohárové finále v Aare," vymluvil se z bujařejší veselice

 

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze