Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sjezdaři se vrací po roce do Špindlu

22 2006
Špindlerův Mlýn - Mistrovský závod ve sjezdu horských kol se v neděli po roční pauze vrací zpět do Špindlerova Mlýna. V tamním areálu sv. Petra se tak zítra rozhodne o mistrech republiky na letošní rok, očekává se napínavý závod na trati, která patří k českým legendám a na které jsou sjezdaři schopni předvádět atraktivní sport.

"Je spravedlivá, jsou tam technické úseky a vzhledem k tomu, že se dá skoro všude šlapat, tak také dostatečně prověří fyzickou kondici," uvedl Adam Vágner, borec hradeckého týmu RockMachine - Cyklomax a jeden z favoritů závodu mužů.

Trať ve Špindlerově Mlýně si už několik let udržuje svůj charakter, pro který ji jedni vyhledávají a druzí příliš nemusí. "Hlavně mladší jezdci se rádi jen vozí, ale tím, že se musí také hodně šlapat, je spravedlivá," poznamenal Vágner.

Přestože se ve Špindlerově Mlýně jezdci mohou spolehnout na to, že trať znají, na některé úpravy si musejí letos zvyknout. Ubyl jeden z technických úseků, přibyl skok. "Nejsou to však nijak výrazné změny," podotýká Vágner.

Ten se zítra ve Špindlerově Mlýně bude pokoušet získat zpět titul mistra republiky, který si naposledy vyjel před dvěma lety na trati, na které se bude závodit i letos.

"Připravuji se na to," tvrdí odhodlaně jezdec hradeckého týmu, jenž loni na Klínovci neuspěl - v tréninku totiž spadl a do mistrovského závodu nenastoupil.

Titul tak získal Vlastimil Hynčica, jeden ze spolufavoritů zítřejšího závodu. Hynčica letos vyhrál oba předcházející závody Českého poháru, pokud vyhraje i zítra, připíše si do svých statistik třetí pohárovou výhru, protože zítřejší sjezd ve Špindlerově Mlýně je zároveň třetím podnikem čtyřdílného seriálu. Třetí z velkých favoritů v boji o domácí sjezdařských trůn Michal Maroši však do Špindlerova Mlýna nedorazí, v týdnu odcestoval závodit do Kanady.

Na 2800 metrů dlouhé trati s převýšením 420 metrů, která vede od horní stanice lanovky ve sv. Petru částečně po sjezdovce a částečně lesem, se bude zítra bojovat o tituly i v dalších kategoriích - loňský primát mezi ženami bude obhajovat Bohdana Půlpánová.

Zítřejší závod začne v 10.30 povinným tréninkem, v 11 hodin odstartují semifinálové jízdy, finálové pak ve 14. hodin.

Vágner jede o titul na trati, na které ho už získal

H r a d e c  K r á l o v é (hek) - Ve dvou letošních pohárových závodech sice Adam Vágner s Vlastimilem Hynčicou prohrál, ale biker hradeckého týmu RockMachine - Cyklomax věří, že zítra ve Špindlerově Mlýně spíše napodobí nedávné mistrovství Evropy.

Na něm totiž špičkový český sjezdař svého velkého konkurenta výrazně porazil.
"Formu cítím dobrou, mohlo by to dopadnout," říká pětadvacetiletý borec, jenž svůj poslední titul získal na trati, na které se bude ve Špindlerově Mlýně závodit i zítra.

Ale v domácích pohárech jste ještě letos nevyhrál.
To je pravda, jenomže třeba v Liberci v prvním závodě seriálu jsem o vítězství asi přišel kvůli technické závadě. Utrhl jsem totiž pedál a přesto jsem s tímto handicapem na vítěze moc neztratil.

A nedávno ve Velkých Karlovicích ve druhém závodě?
To je Hynčicova domácí trať, takže prohra o tři desetiny byla opravdu těsná.

Před dvěma lety jste ve Špindlerově Mlýně titul získal, jak vám tamní trať vyhovuje.
Přestože jsem z Jablonce nad Nisou, beru ji tak trochu jako domácí, vyhovuje mi. Pozná se na ní nejen technické umění závodníka, ale i jeho fyzická kondice.

Společně s Hynčicou jste považováni za favority, na koho si je třeba dát ještě pozor?
Kvalitních závodníků tam bude hodně, i když je samozřejmě škoda, že bude chybět Michal Maroši. Určitě se bude chtít předvést Tatarkovič, borec který se více věnuje fourcrossu. Výbornými sjezdaři jsou dále například Matuš, Heiník, Charvát, mohou se prosadit i další mladí jezdci, kterým může sednout trať.

Vám trať vyhovuje, věříte si?
Titul bych chtěl, ale je to sjezd a za ty tři, čtyři minuty se na trati může stát spousta věcí. Navíc také může své sehrát i počasí.

To se očekává velmi horké, což na trať asi nebude mít následky.
To je pravda, ale zároveň také mohou přijít bouřky a déšť a to by pak bylo trochu o něčem jiném. Na trati je spoustě kamenů, kořenů a pokud by se jelo na mokrém, nebylo by to jednoduché.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze