Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hahnenkamm rozprášil lyžařskou špičku. Drsný sjezd vyhrál válečník Fill

Italský lyžař Peter Fill v cíli slavného sjezdu v rakouském Kitzbühelu | foto: AP

23 2016
Nejzáludnější sjezdovka světa má nového pokořitele. Obávaný Hahnenkamm nečekaně vyhrál ostřílený gladiátor Peter Fill z Itálie. Náročné podmínky na vražedném svahu Streif zpustošily závodní pole: velcí favorité Reichelt a Svindal měli na shodném místě těžký pád. Další adepty na triumf zbrzdily vítr a čerstvý sníh. Závod skončil předčasně.

Po závodě začaly přicházet nepříjemné zprávy z nemocnice. Streitberger má přetrhané vazy v koleni, Reichelt podezření na otřes mozku. A hlavně: vedoucí muž Světového poháru Aksel-Lund Svindal kvůli zranění kolena končí sezonu (více čtětě zde).

Podmínky byly tak mizerné a nebezpečné, že jury ukončila sjezd po 30 odjetých závodnících. To je minimální podmínka pro to, aby se výsledky počítaly jako regulérní a započítávaly se do hodnocení Světového poháru.

Po šíleném průběhu se tak z prvního vítězství v Kitzbühelu mohl radovat 33letý Peter Fill, který se ho dočkal ve svém jubilejním 300. závodě kariéry.

Fotogalerie

Když s číslem 14 dorazil roztřesený únavou do cíle, asi sám nečekal, že právě zažil životní moment. Vždyť všechna velká jména čekala ještě na startu!

Fill přesto pozvedl hůlky před sebe, zatímco v krvi mu proudil adrenalin, a slastně si zařval: „Ja! Ja! Ja!“ Ital z Jižního Tyrolska nakonec vydržel první před Švýcary Feuzem a Jankou až do samotného závěru, o němž rozhodla jury.

Proč na trať nemohli vyrazit další, mezi nimi například i vítěz posledního tréninku na Streifu Mattia Casse z Itálie? Důvodů se naskytlo nepočítaně.

1. Dvakrát musel v Kitzbühlu zasahovat vrtulník. Sedmý ve startovní listě Georg Streitberger dopadl rozhozený po skoku Hausberg, hlava se mu v následné kompresi dostala až mezi kolena, vyletěl do vzduchu a práskl zády o led. Na to samém místě pak upadli také vládci letošních sjezdů Hannes Reichelt a Aksel Lund Svindal, který jako jediný z trojice odešel po svých.

2. Nic nenasvědčovalo, že padlých bude ubývat. Už samotný start byl kvůli počasí odložen o hodinu a trať nakonec byla kvůli bezpečnosti zkrácena zhruba o 300 metrů. Startovalo se z budky až těsně před Mausefalle, „pastí na myši“, kde se tentokrát nelétalo. Přesto čerstvý sníh ztěžoval hladký skluz na už tak těžkém profilu a plnil brýle vločkami. K tomu se ještě začalo stmívat...

Rakouský lyžař Hannes Reichelt (uprostřed) musel být po těžkém pádu v...

Rakouský lyžař Hannes Reichelt (uprostřed) musel být po těžkém pádu v Kitzbühelu odvezen helikoptérou.

Aksel-Lund Svindal (vlevo) kvůli pádu slavný sjezd v Kitzbühelu nedokončil.

Aksel-Lund Svindal (vlevo) kvůli pádu slavný sjezd v Kitzbühelu nedokončil.

Závodníci přezdívají kopci Hahnenkamm „jízda do pekla“. Sobota splnila přesnou definici. Jury proto rozhodla: „Nebudeme riskovat. Konec závodu.“

Sjezdaři v cíli souhlasili. „Začínalo to být těžké a extrémní - dneska to bylo rozhodně nejhorší. Viditelnost byla špatná. Skoky byly brutální,“ řekl Janka.

Další lyžařští válečníci se klidně do boje pustili, ale pódiové příčky by stejně pravděpodobně neohrozili. Počasí se horšilo každou minutou a i ti nejšikovnější nabírali sekundové ztráty. Jak se závod kvůli třem vážným pádům přerušoval, na trať stále dopadal čerstvý sníh a lyže zpomaloval.

Obhájce loňského triumfu Nor Jansrud i favorit Theaux, který se na legendární Hahnenkamm speciálně připravoval, skvěle zvládli náročné technické pasáže, jenže pak se jejich náskoky rozplynuly v rovinatých úsecích. „Co se stalo?“ nechápal francouzský rychlík v cíli výsledek +1,40 a zoufale mával rukama.

Výhody měli ti, kteří jeli v úvodní „slabší“ skupině.

Jako třetí Carlo Janka. Druhý Beat Feuz. A samozřejmě vítěz Peter Fill.

Mazák, který se do „pekla“ sklouzl ze všech nejrychleji.

Světový pohár v alpském lyžování v Kitzbühelu

Muži - sjezd: 1. Fill (It.) 1:52,37, 2. Feuz -0,37, 3. Janka (oba Švýc.) -0,65, 4. Clarey (Fr.) -0,80, 5. Gisin (Švýc.) -1,06, 6. Kilde (Nor.) -1,22, 7. Kriechmayr (Rak.) -1,26, 8. Théaux -1,40, 9. Poisson (oba Fr.) -1,44, 10. Striedinger (Rak.) -1,46.

Průběžné pořadí sjezdu (po 6 z 11 závodů): 1. Svindal (Nor.) 436 b., 2. Fill 291, 3. Fayed (Fr.) 238, 4. Reichelt (Rak.) 228, 5. Théaux 224, 6. Jansrud (Nor.) 213.

Průběžné pořadí SP (po 21 z 44 závodů): 1. Svindal 916 b., 2. Hirscher (Rak.) 809, 3. Kristoffersen (Nor.) 671, 4. Jansrud 621, 5. Muffat-Jeandet (Fr.) 440, 6. Fill 430, ...97. Krýzl (ČR) 28.Najdete na iDNES.czmobilní verze