Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Šípková už se závodů nemůže dočkat

ME v aerobiku týmů: zahájení - Evropský šampionát ve sportovním aerobiku a fitness týmů hostí maďarská Pécs.

18 2003
Pécs - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Na osm set soutěžících se sjelo k mistrovství Evropy ve sportovním aerobiku a fitness týmů do jihomaďarské Pécse. "Už aby to začalo, začínám být docela nervózní," povzdechla si ve středu večer po slavnostním úvodním ceremoniálu v místní sportovní hale Olga Šípková, dvojnásobná evropská šampionka a mistryně světa z roku 1997.

Šípková je tu sice především v roli trenérky, protože se závoděním před více než pěti skončila. Jenže jí chybělo tak moc, že se k němu letos vrátila. Je členkou fitness týmu v kategorii step, druhého na letošním republikovém mistrovství.

Drtivá většina závodníků a závodnic do Pécse dorazila ve středu večer. Největší zastoupení mezi soutěžícími mají pochopitelně domácí Maďaři, ale Česko se na celkovém počtu jmen na všech startovních listinách podílí více než čtvrtinou.

Součástí šampionátu totiž je také mistrovství Evropy juniorů a Světový pohár kadetů. Vedle pětasedmdesáti seniorů tak český aerobik v Pécsi zastupuje sedmdesát osm juniorů a jedenašedesát kadetů.

Nebylo proto divu, že vedle černých maďarských se to při slavnostním nástupu nejvíce hemžilo červenými sportovními úbory, které oblékají právě Češi.

Podle propozic se do středeční sedmnácté hodiny museli všichni soutěžící u pořadatelů zaregistrovat. Což hned v zárodku přineslo části české výpravy malý problém. Autobus, který vezl závodníky a závodnice v individuálních kategoriích, se kvůli objížďkám na maďarském území o necelou půlhodinu opozdil.

Během jízdy to však spravilo pár telefonátů s maďarskými organizátory a zaregistrovat se mohli i opozdivší se Češi. V pécské sportovní hale se potom ukázalo, že čeští závodníci nebyli jediní, kteří se registrovali až po limitu.

Ve dvou místnostech, kde jednotlivé účastníky mistrovství fotili na speciální legitimace, a kde dostávali základní informace, byl obrovský mumraj ještě dlouho po setmění.

Mezitím už se na vyvýšeném pódiu v hale pilně trénovalo, především šlo o kadety s juniory, které ve čtvrtek dopoledne čeká tzv. prejudging, což je povinné předvedení sestav rozhodčím. A odpoledne jim už půjde o všechno, na programu jsou vyřazovací závody.

Senioři před rozhodčí předstoupí poprvé až v pátek, takže čtvrteční den využijí hlavně k tréninku. A k natáčení šotů s přítomným kameramanem České televize v krásné historické části města.

V listopadu totiž v Česku proběhne mistrovství světa a tak se špičkovým domácím závodníkům dostane na obrazovkách odpovídajícího představení.

Přesto si ještě ve středu večer většina českých seniorských závodníků soutěžní pódium "osahala", mezi nimi například obhájci evropského zlata v kategorii družstev.

"Dobře to pruží a to je jen dobře, při spoustě náročných skoků v sestavě se pak člověk nemusí tolik namáhat," pochvaloval si Vladimír Valouch, jenž byl v trojici s Davidem Holzerem a Jakubem Strakošem dokonce už dvakrát mistrem světa.

Právě tato trojice z české výpravy patří k největším favoritům mistrovství. Něco podobného se však týká i řady jejích kolegů. Vždyť právě česko je ve sportovním aerobiku a ve fitness týmech evropskou i světovou velmocí.Najdete na iDNES.czmobilní verze