Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Smůla je součástí hry. Cyklisty knokautovaly ve Flandrech podpůrné vozy

Novozélandský cyklista Jesse Sergent (vpravo) během závodu Kolem Flander. Za ním se seřadili Damien Gaudin, Lars Ytting Bak, Marco Frapporti, Dylan Groenewegen, Ralf Matzka a Matthew Brammeier. | foto: Profimedia.cz

7 2015
Bylo to jedno z nejdiskutovanějších témat po nedělní cyklistické klasice Kolem Flander. Neutrální podpůrné vozy, které mají jezdcům pomáhat, tentokrát zničily úsilí dvou z nich.

Jesse Sergent, 26letý novozélandský cyklista týmu Trek, v neděli ještě před startem na Twitter nadšeně psal: „Kolem Flander je vždycky epický závod s bláznivými fanoušky. Tak jdeme na to.“

Prosadil se později do sedmičlenného úniku, sto kilometrů před cílem střídal z čela skupiny, najel do levotočivé zatáčky a vtom pro něj závod skončil. Z boku ho knokautoval podpůrný vůz firmy Shimano.

Padl na asfalt, ucítil bolest a záhy vytušil: Nejspíš jsem si zlomil klíční kost. Rentgen jeho obavy potvrdil. „Přitom jsem jel po své trajektorii, nic jsem neudělal špatně,“ tvrdil.

Vina řidiče Shimana byla zjevná.

Nejen že se řidič snažil v zatáčce nacpat do úzké mezery mezi jezdci a krajnicí. Už samotný akt, proč předjížděl, byl nepochopitelný, mezi uprchlíky a pelotonem byly v tu dobu čtyři minuty. Neměl tedy důvod opouštět svoji pozici za vedoucí skupinou.

Za normálních okolností jsou právě tyto modré neutrální vozy, vybavené náhradními koly pro každého potřebného, v pelotonu vítanými pomocníky. Tentokrát však samy vyřadily dva jezdce.

Druhou jejich obětí se stal o 45 minut později Sebastien Chavanel. Francouz sjel kvůli defektu na kraj silnice, kam k němu mířil vůz jeho stáje FdJ.

„Zastavili jsme u Sebastiena a najednou prásk! Auto Shimana, které jelo za námi, nedobrzdilo, vjelo do zadku našeho vozu a posunulo ho o zhruba 10 metrů dál,“ líčil Marc Madiot, šéf FdJ.

Náraz vymrštil Chavanela z kola, dopadl zády na chodník a celý potlučený vzdal. Vůz Fdj měl zničený zadní blatník i světlo, zatímco předek vozu Shimana byl napadrť a auto muselo být odtaženo.

Oba incidenty vyvolaly vzpomínky na 9. etapu Tour 2011, kdy automobil francouzské televize srazil z kol dva jezdce v úniku, když vrazil do Španěla Flechy, přes kterého se pak odporoučel na zem i Nizozemec Hoogerland. Ten dopadl do ostnatého drátu a vyvázl se třemi hlubokými tržnými ranami. Přesto oba etapu dokončili!

Sergent a Chavanel v neděli z Flander odstoupili. Chavanel má „jen“ velké pohmožděniny, zato Sergenta v pondělí operovali a bude minimálně měsíc bez závodů.

Pro tým Trek tak pokračuje nešťastná sezona jarních klasik. Už o týden dříve ztratil při pádu na E3 Harelbeke lídra Fabiana Cancellaru, který si zlomil obratle. Nyní přišel i o ceněného pomocníka, který měl ve Flandrech i na Paříž-Roubaix pracovat pro lídra Stijna Devoldera.

„A to vše kvůli blbci, který neumí řídit,“ lamentoval Luca Guercilena, sportovní ředitel Treku, a hned po závodě se hnal k vozům Shimana s rozčileně vztyčeným prstem.

Mechanici v modrých košilích mlčeli. Teprve později vydalo vedení Shimana prohlášení: „Oběma jezdcům se omlouváme a přejeme jim brzké uzdravení. Řidiči obou vozů jsou profesionálové s mnoha lety zkušeností v profipelotonu. Důkladně prošetříme oba incidenty a vyvodíme patřičné důsledky.“

Týmy Trek a FdJ oznámily, že proti Shimanu nezvažují právní kroky. „Měli jsme smůlu. Ta je prostě součástí hry,“ ulevil si Marc Madiot. Nicméně Sophie Chavanelová, manželka postiženého cyklisty, na Twitter alespoň napsala: „Pozor, tohle jsou závody kol - a ne aut!“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze