Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Minul, nedobil a vyhnul se trestnému kolu, aneb jak Fourcade o výhru přišel

Francouzský biatlonista Simon Fourcade na střelnici nepoužil náhradní náboj a ještě minul poslední kolo. To stálo Francouze výhru. | foto: Český biatlon, Petr Slavík

1 2015
Biatlonista Simon Fourcade přijíždí v Östersundu do cíle závodu smíšených dvojic na prvním místě, ale neraduje se. Dokonce ho ani nesnímají kamery, které do cílové rovinky přepnou až 20 sekund po dojezdu Francouze. Ten totiž dostal čtyřminutovou penalizaci za zmatky na střelbě vestoje. Co se přesně stalo?

Čtvrtá střelecká položka, první vestoje pro Simona Fourcada – Nor Birkeland odstřílí s jednou chybou a pomalu se začíná vzdalovat, Francouz se dostává pod tlak.

První rána úspěšná, druhá taky, stejně jako třetí i čtvrtá. Pátá jde ale mimo.

„V pohodě, Simone, pořád máš tři náhradní náboje,“ říká si možná sám pro sebe.

První oprava se nepovedla, jak dopadne druhá?

Fourcade míjí, na grafice svítí ještě jeden náboj, ale starší ze slavné bratrské dvojice ze střelnice odjíždí.

Co se to děje?

Francouzi nakonec projedou cílem jako první, ale kvůli tomuto momentu dostanou čtyři minuty penalizace, což je odsune až na 21. příčku.

Jak se to stalo?

Koláž Simona Fourcada a Marie Dorin Habertové po zpackaném závodě smíšených...

Koláž Simona Fourcada a Marie Dorin Habertové po zpackaném závodě smíšených dvojic ve Světovém poháru v Östersundu

Těžko říct, roli mohla hrát nervozita z prvního startu v sezoně nebo jen malá nepozornost. Fourcade si každopádně i po závodě myslel, že sestřelil všechny terče. Dokonce se prý ještě ohlížel. S největší pravděpodobností se tak ale díval na první stav Nora Birkelanda, kde byly všechny terče sestřeleny.

Jednatřicetiletý Francouz tak udělal hned tři chyby. Třikrát netrefil poslední terč, přičemž v posledním případě se mylně domníval, že terč sestřelil a v omylu zůstal i v momentě, kdy projel vjezd na trestné kolo, kde si měl podle všeho jedno obkroužit.

Suma sumárum: Francouzi si k výsledku připočetli další čtyři minuty. Dvě za nedobitý náboj, dvě za neprojetí trestného kola. A mistr světa ze smíšené štafety z roku 2009 se hned omlouval na svém Facebooku, kde sepsal několik odstavců.

„To byla teda premiéra... nejraději zapomenout. Dneska nemám žádnou výmluvu, za své chyby beru plnou zodpovědnost a omlouvám se své kolegyni Marie Dorinové Habertové, která si takový výsledek nezasloužila,“ psal po závodě.

K příspěvku zároveň připojil i fotku – koláž, sebe samého s reprezentační kolegyní Habertovou.

Zároveň nedělní výsledek neviděl nijak černě. Dokonce mu ani tak nevadilo, že i přes čtyřminutové manko nemohl v cíli slavit první místo. „Bylo fajn přijet do cíle první. Mohli jsme si aspoň vyzkoušet, jak na tom jsme s formou,“ hledal na zpackaném závodě pozitiva.

Je pravda, že jde pořád o lepší variantu, než kdy střílíte do jiného terče, jako se to v loňské sezoně „povedlo“ Jaroslavu Soukupovi ve Světovém poháru v Hochfilzenu, nebo Němce Hildebrandové v Novém Městě na Moravě, kdy nechtěnou pomoc poskytla vedle zkoprněle stojící Veronice Vítkové.

28.listopadu 2015 v 18:27, příspěvek archivován: 01.prosince 2015 v 00:11

Satisfied but frustrated...I will come back #masochistic @FISCrossCountry https://t.co/6R3fwT5eFI

Není to ani taková ostuda, jako když v roce 2009 tehdy dvaadvacetiletá hvězdička Darja Domračevová během hromadného závodu v Oberhofu přijela na druhou střelbu na prvním místě a místo vleže pálila vestoje. O pár set metrů dál už si sundávala startovní číslo...

„Možná neměla být ve vedení, pak by všechny ostatní viděla,“ uvažoval tehdy trenér Bělorusky Klaus Siebert.

Fourcadův mladší bratr Martin zase předloni při smíšené štafetě pohřbil náskok půl druhé minuty, když šel na tři trestná kola. Úvodní závody Světového poháru jsou pro tak v posledních dvou letech pro francouzskou bratrskou dvojici zakleté. Možná i proto úspěšnější z dvojice Fourcadů Martin letos zvolil jako start do sezony závody ve finské Ruce v klasickém lyžování.

A měl se co ohánět. Jako první na něj totiž čekal sprint, ale klasicky! Tedy stylem, kterým jezdí možná párkrát do roka. Dvojnásobný olympijský vítěz ale bojoval a zajel 95. nejlepší čas, za vítězem kvalifikace Fosslim zaostal o 19 sekund. Třeba Martin Jakš byl 91., takže nešlo o nijak velký propadák.

„Musel jsem ten sprint odjet, pokud jsem chtěl jet i desítku volně. A hlavně jsem musel dojet s maximálně 20procentní ztrátou na vítěze, abych splnil limit. To se povedlo, můžu být spokojen,“ řekl hned po úvodním díle SP.

Na svůj pak Instagram umístil fotku, jak jede bez malorážky klasikou se vzkazem: „Dneska jsem se v Kuusamu v klasickém sprintu dobře bavil.“

Na volné desítce byl s odstupem 43 sekund 22, což vzhledem ke stavu trati, na které musel jet jako jeden z posledních, znamená další solidní výsledek.

„Jsem spokojený, ale zároveň i naštvaný. Vrátím se,“ psal po desítce na Twitter.

Jestli to bude znamenat, že mladší z dvojice začne jezdit více Světových pohárů v klasickém lyžování, to teprve uvidíme. Ve středu se ale ve švédském Östersundu pokračuje a on bude na startu individuálního závodu.Najdete na iDNES.czmobilní verze