Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Silvestr sportovců? Převážně mimo domov

30 2004
Praha - Zatímco Vánoce jsou i pro většinu českých sportovců spojeny s chvílemi v kruhu rodiny a blízkých, poslední den roku často tráví s kamarády na horách či naopak v teplých krajích. Ale mnohdy dokonce i na tréninku či při soutěžích, Silvestr je pro ně běžným pracovním dnem.

Tak třeba Sportovec roku v České republice desetibojař Roman Šebrle bude hlavně lyžovat, naopak slavit moc nemohou skokané na lyžích na Turné čtyřech můstků či tradičně účastníci dakarské rallye.

Olympijský vítěz a světový rekordman Šebrle na Boží hod vánoční sáňkoval se synem Štěpánem a na Štěpána hrál fotbalový turnaj v Milevsku. Pak nabral směr Harrachov.

"Koupil jsem sobě i ženě Evě nové lyže, dostal jsem další lyžařskou výbavu, takže to musíme vyzkoušet," řekl desetibojař. "Vánoce doma, Silvestr pryč, to je tradice," usmál se. Loni slavil příchod roku v Bedřichově.

"Budu také běžkovat a v lednu jedeme do Afriky," plánoval.  V pracovním duchu tradičně oslaví příchod roku skokani na lyžích. Jakub Janda je spolufavoritem Turné čtyř můstků a

Silvestr prožije s kolegy z reprezentace na hotelu v Innsbrucku. "To je běžné, že nejsem na Silvestra doma. O půlnoci si připijeme a jdeme spát," řekl Janda. Prvního musí být fit, protože ve 13:45 začne úvodní kolo druhého závodu.

Dakar startuje 31. prosince v Barceloně. "Silvestra oslavíme troškou šampaňského a pojedeme dál. Pořádná oslava přijde až po vítězství v Dakaru," řekl s úsměvem šestinásobný vítěz závodu v kategorii kamionů Karel Loprais. Komplikací bude skutečnost, že Lopraisova posádka bude poslední den roku trávit při přesunu do
Granady.

"Vzhledem k tomu, že to je přes 900 kilometrů, dojedeme tam někdy k ránu," předpokládá navigátor Josef Kalina.  Podobně na tom je i posádka Martina Macíka, jenž předpokládá, že oslavy příchodu roku 2005 budou poněkud kratší a skromnější.

"Vezeme s sebou pár lahví sektu, kterým si připijeme. Mnohem důležitější pro nás ale budou energetické nápoje," uvedl Macík, který si se svými kolegy více připije až 16. ledna v Senegalu. "

I když někteří harcovníci dálkových soutěží tvrdí, že střízlivý nezrychlíš, my si to raději odpustíme," smál se Macík
Silvestra v teple stráví například jachtař Martin Trčka, který trénuje v Austrálii.

Podobně jsou na tom tenisté. V Adeilade začnou sezonu Tomáš Berdych a Radek Štěpánek, Bohdan Ulihrach odletěl do katarského Dauhá, Klára Koukalová s Ivetou Benešovou a Denisou Chládkovou budou hrát v australském Gold Coastu. Nicole Vaidišová trénuje na Floridě, kam se přesunul i Jiří Novák.

V Číně je podruhé za sebou dálkový běžec Stanislav Řezáč. V Pekingu absolvuje sprint a večer oslaví společně s dalšími 'laufaři', jak se mezi běžkaři říká vytrvalcům, například Norem Jörgenem Auklandem nebo vítězem Vasova běhu Oskarem Svärdem ze Švédska.

"Bude raut, kde se sejde velká společnost, připijeme si a půjdeme spát," řekl Řezáč. V Brazílii na závodech bude trojlístek českých triatlonistek ve složení Lucie Zelenková, Anna Šupinová a Radka Vodičková.

Dvacetiletý skokan do výšky Jaroslav Bába, bronzový medailista z olympijských her v Aténách a třetí nejlepší sportovec v České republice v uplynulé sezoně, se oslav nebojí. Na Silvestra bude s kamarády. "Na chatě někde u Brna, bude nás tam asi deset, tak budeme trochu slavit. Vesměs to budou také výškaři," řekl Bába s potutelným úsměvem.

Autoři: ,


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze