Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Silvestr skokanů? Bez alkoholu není

31 2004
Garmisch-Partenkirchen - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Výprava českých skokanů se na Turné čtyř můstků dnes rozroste. Dorazí ženy. Přesněji: přítelkyně kvarteta reprezentantů. Byly tu na Silvestra už loni, tehdy však trenér Tanczoš hovořil o jejich přítomnosti vyhýbavě. "Asi nechtěl, aby se to rozkřiklo," soudí Jakub Janda.

Zato současný kouč Vasja Bajc? "Ten všechno zařídil. Divím se, že pro naše holky sám nejede," povídá Michal Doležal.

Tentokrát přicestuje i Maturova dívka Veronika, která loni chyběla. "A půl hodiny mi pak trvalo, než jsem se jí dovolal na mobil."

Prvního ledna po poledni skokani v Garmischi opět závodí. Ale oprostěte se od představ o vzorné životosprávě. Silvestr je jediný v roce. "Šampáňo a oslava budou," ujišťuje Janda. Alkohol v krvi sice pravidla zakazují, ale v Garmischi kontroloři raději zavírají obě oči.

"To by nikomu neudělali, aby ho právě tady vzali na testy alkoholu. Těmi by neprošel nikdo," říká Doležal. "A všichni by potom měli roční zákaz startu," doplňuje Janda.

Oba pamatují, jak uléhali do postele až v šest ráno. "Jenže tehdy jsme vypadli v kvalifikaci a na Nový rok neskákali," upřesňuje Doležal. "Ale taky jsem tu skončil desátý, i když jsem to táhl do dvou."

Za velikána silvestrovských pitek platil legendární Matti Nykkänen."Dal si dva tři panáky a už dělal bordel," vzpomíná jeho vrstevník Pavel Ploc. "Druhý den pak vyhrál a kdekdo nám ostatním vpálil: Matti dlouho po půlnoci popíjel na baru, a stejně vám dal na zadek. No jo, jenže on byl vážně výjimečný."

Ani Nykkänenovi finští nástupci nejsou žádní andílci. Tradují se historky o Risto Juusilainenovi. "Vždycky nejdřív zjistí, jestli na recepci hotelu nesedí trenéři. Když ne, proběhne Risto kolem, skáče do taxíku a jede do města. Kdy se ráno vrací, nikdo neví," líčí Janda.

Mezi abstinenty nepatří ani Adam Malysz, polský polobůh s tváří askety. "Ale nejvíc, co přede mnou vypil, byly čtyři panáky na svatbě slovinského skokana Mateji," říká Janda.

Loni si Češi o silvestrovské půlnoci zapěli s bývalými federálními kolegy československou hymnu. Jaký bude repertoár nyní? "Co takhle česko-slovinská hymna s Vasjou?" napadá Jandu, ačkoliv mnoho slovinských slov zatím nepochytil. "Umím třeba sreča," říká. "Jednou to Vasja řekl, když se díval na zprávy v televizi. Myslel jsem si, že je to něco sprostého. Ale znamená to štěstí."

Dnes si Češi a jejich kouč popřejí "sreču" do roku 2005."Posedíme někdev pizzerii, podrbeme, připijeme si, půjdeme spát," plánuje Jan Matura.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze