Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Silverstone z kalendáře MS formule 1 nezmizí ještě nejméně sedmnáct let

Monoposty formule 1 by měly na okruhu v Silverstone kroužit i v následujících sedmnácti letech. | foto: Reuters

7 2009
Milovníci tradičního okruhu v britském Silverstone mohou být klidní. Jeho majitelé se podle deníku The Times dohodli na dlouhodobé smlouvě s promotérem formule 1 Berniem Ecclestonem. Britská Velká cena by se tak na tomto okruhu měla jezdit dalších sedmnáct let.

Původní plány s přesunem do Donington Parku zkrachovaly na tom, že tamní pořadatelé nesehnali peníze na přestavbu trati. Hrozilo dokonce, že britská Grand Prix ze seriálu zmizí.  Na britských ostrovech má přitom sídlo většina stájí aktuálního startovního pole.

Finanční podmínky se zavázali splnit naopak zástupci Silverstonu, přestože se jednání táhla řadu měsíců. Ecclestone požadoval, aby ve smlouvě na celkem 310 milionů liber (8,8 miliardy korun) byla rovněž klauzule o sedmiprocentním navyšování každý rok.

Obě strany se nakonec dohodly na pětiprocentním ročním nárůstu. "Vždycky jsme měli jen pětileté smlouvy a nebyl čas na přestavbu. Teď máme prostor k investicím a zdokonalování trati," uvedl ředitel Richard Phillips s tím, že jsou v plánu úpravy boxové uličky a paddocku.

Okruh v Silverstonu je v držení Britského automobilového klubu, jehož
prezidentem je mistr světa z roku 1996 Damon Hill. Závod mistrovství světa se zde konal už při premiéře šampionátu v roce 1950, pravidelně pak posledních 23 let.

V příští sezoně je závod v Británii na programu 11. července, tedy ve
stejný den, kdy se hraje finále světového fotbalového šampionátu v Jižní
Africe. Definitivní podobu kalendáře s 19 Velkými cenami zveřejní FIA tento pátek.

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze