Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Má se učit, ale debutant Hanika chce být v seriálu MS zároveň vidět

21 2014
Hned tři velké premiéry čekají tento víkend na motocyklového závodníka Karla Haniku. Poprvé si objede trať v Kataru, poprvé pozná atmosféru nočního závodu a hlavně: poprvé si stoupne na start velkého mistrovství světa. "Stát se může všechno. Může to být hodně dobré, ale také to může být pro někoho zklamání," oznamuje Hanika.

Pokud však je někdo, kdo by se měl s tlakem i všemi novinkami dobře popasovat, je to právě tenhle dlouhovlasý hoch z Brna. Už loni ukázal všem svůj talent, když vyhrál seriál nadějí Red Bull Rookies Cup. Díky tomu si vysloužil místo v týmu Red Bull KTM Ajo, který v třídě Moto3 patří mezi elitu. "Náš tým je fakt hodně dobrej. A naše motorka by mohla být ta nejlepší," věří Hanika.

Sám na sobě přes zimu hodně pracoval. S kamarádem šlapal na horském kole nebo vyrážel na túry ve Španělsku, aby zesílil. "Jednou jsme šli asi sedmnáct kilometrů s jednou flaškou vody a třemi sušenkami. Byl to jeden z nejtěžších tréninků, ale taky jsem si před sezonou pročistil hlavu," oznamuje zanedlouho osmnáctiletý mladík.

Kus práce odvedl také za řídítky. "Myslel jsem, že motorka bude podobná té loňské, ale jakmile jsem na ní poprvé seděl, hned jsem poznal, že je to něco úplně jiného. Bylo hodně věcí, na které jsem se musel soustředit, ale motorka je o hodně lepší."

Hanika navíc při seznamování s ní prokázal neobvyklou vyzrálost. Jiní se v jeho věku zběsile honí za co nejlepšími časy, on se učil například i to, jak šetřit gumy. "Neříkám, že se na časy nedívám. Když před vámi naskakují, snažíte se jet rychle.
Ale někdy to není to nejdůležitější, pořád šlo jenom o testy," vysvětluje Hanika, který už dovede umně komunikovat s mechaniky. Přesto k angličtině, kterou už má zvládnutou, piluje ještě španělštinu.

Sám cítí, že jej v nadějně rozjeté kariéře čeká ten nejtěžší krok. V týmu se jej i proto snaží držet zkrátka. "Chtějí, abych šel nahoru postupně, abych se pomalu učil. Věcí na učení je fakt hodně a snažím se poslouchat, co mi říkají, ale někdy vám to nedá a chcete jet úplnou hranu. Nebudu dělat žádné přehnané věci, ale chci jezdit dobře už teď," prohlašuje Hanika.

V Kataru jej čeká první krok. Na PlayStationu už má trať najetou. "A samozřejmě vyhrávám," usmívá se.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze