Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jet doma? Výhoda i úskalí, shodují se čeští motorkáři Abraham a Hanika

Český motocyklový závodník Karel Hanika | foto: Red Bull

14 2014
Pouze jednou za rok si může při závodech užít luxus domácího noclehu. „Normálně bydlíme na hotelu, ale každý spí nejradši ve své posteli. Loni i předloni jsem potom vyhrál, třeba mi to přináší štěstí,“ oznamuje motocyklový jezdec Karel Hanika. To Karel Abraham při domácí Velké ceně raději přes noc zůstává na okruhu, přestože to k němu má ještě blíž než jeho brněnský parťák. „I když to mám kousíček, tak nikdy nevím, jaký bude provoz a kolik bude lidí okolo,“ vysvětluje.

Český díl mistrovství světa ovšem oběma závodníkům přináší mnohem víc zvláštností než jen dumání nad tím, kde strávit noc. „Specifické je už jen to, že vám teď dávám rozhovor,“ usmívá se Hanika.

Těch akcí, co musejí domácí protagonisté před pátečním startem soutěžního programu objet, je celá řada. Kromě povinností na dráze to ve středu byla tisková konference, návštěva Dětské nemocnice, vysílání v rádiu.

Ve čtvrtek ráno přišla na řadu cesta do televize, od 17.15 je na programu promo akce ve Vaňkovce, v pátek ráno ještě jednou televize. „Není příjemné vstávat někdy v pět ráno, ale když díky tomu přijde na závody aspoň o deset lidí víc, tak to má cenu,“ říká uvědoměle osmnáctiletý Hanika.

O šest let starší Abraham už celý ten šrumec dobře zná a v minulosti na něj doplácel. „Vždycky jsem se těšil, až to budu mít za sebou,“ přiznává účastník třídy MotoGP a syn spolumajitele brněnského automotodromu. „Teď se snažíme ty akce dělat co nejprofesionálněji, ale zároveň jich nemít sto padesát jako dřív. To bylo strašně moc a nedalo se to zvládat.“

K mnoha položkám brněnského programu totiž patří i ta nejdůležitější: soustředit se na závod. V něm samotném konečně čeští jezdci mohou využít toho, čemu se v jiných sportech říká výhoda domácího prostředí.

„Brno znám dobře a mám ho najeté, což je výhoda. Vím, kde se dá nahnat čas nebo předjíždět. Ale nechám si to pro sebe, aby si to někdo nenašel,“ mrkne spiklenecky Hanika. Loni i předloni zařídil, že se na Masarykově okruhu hrála česká hymna.

To však bylo ještě v „juniorském“ Red Bull Rookies Cupu, teď už jezdí třídu Moto3. „Jsou to krásné vzpomínky, ale teď už jsme o level výš. Zvykl jsem si, že úspěch je i jiná pozice než první.“

To Abraham si zvykl, že v Brně se mu tradičně nedaří. Po trati sice krouží docela často, ale hlavně při akcích typu motoškola. „A to není žádný trénink,“ podotýká. Nyní navíc zápolí s časovým posunem po příletu z USA. „Ranní vstávání je pro mě katastrofa. Na internetu jsem četl, že při lítání na východ je dobré vzít si viagru, ale nevím proč a zatím jsem to nezkoušel.“

Ve středu si oba Brňané plánovali vyčistit hlavu od všech strastí na střelnici. Od pátku se pokusí potěšit domácí fanoušky.

Autor:


Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?
Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?

Tyhle maminky na eMimino.cz jsou na tom stejně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze