Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Silné mužstvo nedělají jenom hráči

23 1998
P r a h a - Sparta a evropský velkoklub? ptají se ironicky fotbaloví fanoušci. Sparťané sice vévodí novodobé domácí lize, kde z pěti titulů získali čtyři, ale na evropské scéně zatím pořádně neprorazili.

Proč se vůbec o Spartě mluví ve spojení s evropskou elitou? Přes dva roky, od chvíle, kdy klub převzali a financují košičtí železáři v čele s miliardářem Alexanderem Rezešem, žili představou, že bude brzy rovnocenně bojovat s Barcelonou, Manchesterem a spol. "Najedeme na systém AC Milán," viděl Rezeš vzor, jak se pravidelně dostávat mezi nejslavnější do Ligy mistrů.
 Budovat velkoklub znamená v první řadě udržet své nejlepší hráče. Že Fiorentina dává osm milionů marek za Řepku? Kdepak, říci si, my jednoho z nejlepších hlavičkářů světa nepustíme a zaplatíme mu, co oni jemu nabízejí. Dále to chce skoupit domácí špičku v čele s Dostálkem a Slončíkem, lákat domů krajánky Poborského, Němce či Bergra a sladký dort vyzdobit posilou z ciziny.
"Sparta má v lize jistě nejlepší kádr, ale evropského giganta nepřipomíná ani v nejmenším," říká internacionál a manažer Zdeněk Nehoda. Aby okouzlila Evropu, musí svou silou připomínat národní tým. Právě touto cestou šlo Dynamo Kyjev, přemožitel Sparty na cestě do Ligy mistrů. Nepustilo Ševčenka, Rebrova a další hvězdy, po nichž prahly slavné kluby, a devět hráčů nastupuje i v základní sestavě ukrajinské reprezentace.
Fotbaloví odborníci však dobře vědí, že velkoklub se nedá do plné krásy postavit za rok jako dům. Musí mít klidné zázemí, a ne aby se během košické vlády vystřídali tři ředitelé, Šesták, Háber a Zachar. Nedopustí, aby mu utíkali klíčoví sponzoři jako sparťanům Opel. Nesmí pustit talentovaného hráče příkladu Týceho do Liberce, který dnes udivuje v německé bundeslize. Lístky na zápasy se musejí prodávat po celém městě. Stadion musí být plný. Nejen v Německu, Itálii či Španělsku, ale i ve fotbalových zemích druhé "evropské třídy" je kulisa při ligových zápasech tamních velko-klubů bouřlivá. Na Ajax chodí v Nizozemsku kolem 46 000 diváků a zbývá volných pět tisíc lístků, belgický Anderlecht hraje už pár let mizerně, přesto ho podporuje těsně pod dvacet tisíc fanoušků a je téměř vyprodáno. Dokonce i norskému Rosenborgu Trondheim fandí 12 000 lidí, zatímco na Spartu jich chodí v průměru polovina. Právě Trond-heim nečekaně vyrostl, potřetí za sebou úspěšně hraje Ligu mistrů, porazil i AC Milán čili přesný Rezešův sen.
Nyní při poslední pražské návštěvě byl Rezeš už střízlivější. "Do tří let to nebude," odpověděl na otázku, jak rychle vybuduje slibovaný velkoklub. Výsledky mu napovídají: za jeho vlády Sparta vypadla z pohárů s Fiorentinou, Kyjevem, San Sebastianem, rozdrtil ji Dortmund a ze slavnějších klubů rovnocenně hrála jen s Parmou a Galatasaray Istanbul.
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze