Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Královna branek ztrácí lesk? Někdy je krok zpět nutný, věří jí soupeřky

JE TOTO MOŽNÉ? Slalomová královna Mikaela Schiffrinová nezvládla ani druhý závod Světového poháru v Aspenu. | foto: AP

1 2014
Vyhrála obřák v Söldenu a začala mluvit o celkovém prvenství ve Světovém poháru sjezdařek. Současně Mikaela Shiffrinová odvážně vyhlásila: "Chci vyhrát všechny letošní slalomy." S formou, kterou na úvod zimy v Rakousku ukázala, se její sny jevily reálně. Od té doby však 19letá kometa z Vailu prožívá jedno zklamání za druhým. "Čeká mě hodně práce," ví.

Epizoda číslo 1 - Levi: To je ona, ukazovali si Finové na nejzářivější slalomářskou hvězdu současnosti. Je olympijskou vítězkou, mistryní světa, dvakrát vyhrála Světový pohár a v Levi chtěla nakročit k dalšímu Křišťálovému glóbu.

Sebevědomí jí dodával fakt, že na pohárovém pódiu nechyběla od března 2012 a že soupeřky mají z náctileté hvězdičky respekt. Jenže na svahu, kde Šárka Strachová dojela sedmá, slečna slalomářka padla. Cože? Až jedenácté místo? Vždyť dva roky ji nikdo nedokázal zastavit.

„Ale tady jako bych spala, jako bych měla pocit, že závod můžu jenom vyhrát.“ Zklamání ji rychle vrátilo z oblaků na zem. Bude líp, zařekla se a v americkém závodě chtěla ukázat všechen um, který ji v posledních dvou letech vynesl na lyžařský Olymp.

NA TRATI. Americká lyžařka Mikaela Shiffrinová si to sviští pro vítězství v...
VÍTĚZKA. Americká lažařka Mikaela Shiffrinová si ve Schaldmingu jede pro
Američanka Mikaela Shiffrinová si jede pro zlatou medaili.

Epizoda číslo 2 - Aspen: Ještě po prvním kole žila svůj sen, měla náskok 11 setin, ale i prostor pro zlepšení. „Zjistila jsem, že i s dávkou nervozity a s pár chybami jsem jednou z nejrychlejších na světě.“

Pak ovšem Shiffrinová napsala kapitolu z knihy „Jak totálně pokazit závod“. Nicole Hospová byla po prvním kole s bezmála sekundovou ztrátou sedmá, druhý pokus mezi brankami však napálila do vítězného tempa a Shiffrinové o dvě sekundy ujela. Devatenáctá nejrychlejší (nebo nejpomalejší?) jízda stačila jen na 5. místo a olympijská šampionka dostala další ránu do sebevědomí.

„Věděla jsem, že musím předvést něco speciálního, ale ono to tam dnes nebylo. Musím na slalomu lehce zapracovat,“ řekla pak. „Věděla jsem to, už když jsem šla do závodu. Mám lehké zpoždění.“

Fotogalerie

Před dvěma týdny v Levi v ní vířil smutek a zklamání. „Prostě jsem si chtěla sednout na sníh a brečet,“ vzpomněla. Tentokrát v sobě našla racionálně uvažující osobnost a hledala příčiny dalšího kolapsu. „Půjdu si teď sednout před video a budu zkoumat, kde se můžu zlepšit jak v obřáku, tak ve slalomu.“

Možná hlavní důvod tápání americké lyžařské superstar je ukryt v první větě tohoto textu - její snaha o všestrannost ji obírá o exkluzivitu v její výstavní disciplíně. Poslední dobou totiž Shiffrinová věnovala podstatnou část tréninkového procesu i obřímu slalomu a super-G. „Slalom je ta nejtěžší disciplína a když ji netrénujete dostatečně, nemůžete jezdit rychle,“ uvědomila si.

„Ale ona se vrátí zpět, je vážně dobrá lyžařka,“ předvídala vítězná veteránka Hospová. „Z každého zklamání se poučíte a dřete po něm ještě víc a usilovněji. Někdy je potřeba udělat krok zpět.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze