Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sezona s názvem Obhajoba startuje. Cyklokrosový král Štybar tlak necítí

MISTR. Cyklokrosař Zdeněk Štybat v lednu slavil titul mistra světa. Obhájí titul i za rok? | foto:  Michal Sváček, MAFRA

17 2010
Jako elegán přišel v obleku, na krku kravatu s duhovými pruhy. To aby bylo jasno, kdo sedí na světovém cyklokrosovém trůnu. Zdeněk Štybar pak na oficiální prezentaci týmu prohlásil: "Duha vždycky znamená určitý tlak, ale očekávám, že ho obrátím ve svůj prospěch a budu mít ještě víc motivace k vítězstvím."

Ve Španělsku pořád svítí na Vueltu sluníčko, silniční sezona v Evropě neskončí dřív než za měsíc. Ale evropská cyklokrosová sezona se otvírá o tomto víkendu, zahájí ji Steenbergcross v belgickém Erpe Mere, kousek od Bruselu.

Lídr týmu Fidea ještě závodní číslo na dres nepřipne, to ho čeká až za týden doma ve Stříbře při úvodním závodě Českého poháru, už teď ale vyhlíží sezonu s názvem OBHAJOBA.

"Nechci horší sezonu, než byla ta minulá. i když to bude skoro nemožné," připustil rodák ze Stříbra. "Chci dělat čest duhovému dresu."

Jenže asi jen těžko se bude Štybarovi, který v prosinci oslaví 25. narozeniny, navazovat na předcházející super úspěšný rok - v Táboře projel první cílem světového šampionátu, celkově ovládl seriál Světového poháru i Superprestige.

sestava týmu Fidea 2010

Bart Wellens, Zdeněk Štybar, Tom Meeusen, Kevin Pauwels, Robert Gavenda, Vincent Baestaens, Corne Van Kessel, Petr Dlask, Rob Peeters, Micki Van Empel, Arnaud Grand, Wouter Van Mechelen, Karel Hník.

Cíle si ale po loňské sezoně nastavil znovu velice vysoko. Jenže pro soupeře bude otázkou prestiže českého cyklokrosaře zdrtit.

"Budu se snažit být od startu sezony v dobré formě, ale absolutně nechci, aby můj vrchol přišel už na začátku," varoval Čech v rozhovoru pro cyclingnews. "Navzdory tomu, co si všichni myslí, cyklokrosová sezona trvá půl roku. Když budete na vrcholu teď, pak v lednu a únoru, kdy je to opravdu důležité, už vám nezbudou žádné síly."

Aby mu vydržely, s týmem se připravoval v nadmořských výškách ve Svatém Mořici, závodní kilometry hltal i na silnici, bbyť na novém cyklokrosovém kole, na které si chtěl zvyknout.

Třeba v etapách Okolo Slovenska několik dní držel žlutý dres lídra, nakonec skončil na 19. místě. "Myslím, že všichni máme dobrou základní kondičku, v prvních startech v terénu budeme pracovat na závodním rytmu. Ale trénink ve Švýcarsku a etapy na Slovensku vyšly skvěle."

Fidea, letos se třemi Čechy v sestavě, znovu doufá, že bude dominovat cyklokrosovým terénům. V čele favoritů bude právě českým šampion, který pojede v závěsu s talenty jako Kevin Pauwels a Tom Meeusen i veteránem Bartem Wellensem.

"Bart loni přišel o kus sezony kvůli nemoci, ale věřím, že letos bude zpět," uvažoval Štybar. "Máme dobrý tým. V cyklokrosu sice není pokaždé třeba, aby vám kolegové pomáhali, ale uklidňuje mě, když vím, že je mám v zádech."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze