Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sexuolog: Woods si jistě nějakou dobrou radu koupil

Tiger Woods na tiskové konferenci před Masters 2010. | foto: AP

7 2010
Tiger Woods se po choulostivé nevěrnické aféře vrací k tomu, co umí nejlíp. Ke golfu. Ve čtvrtek vstoupí do vrcholně prestižního turnaje US Masters, pak se hodlá znovu věnovat léčbě ze sexuální závislosti. Jenže nehrozí mu, že se ve starém známém prostředí znovu spustí?

Jak vlastně onemocněl? Vyléčil se na specializované klinice z posedlosti nevázaným sexem? A jak se to vlastně dělá? "Můžete do toho spadnout podobně jako do návyku na hrací automaty," říká sexuolog Jaroslav Zvěřina. A pro Woodsovy fanoušky má povzbudivou zprávu: "On už jistě ví, jak trávit volný čas tak, aby působil menší pobouření."

Jak se dá léčit závislost na sexu?
My v české sexuologii o závislosti nemluvíme jako o samostatné jednotce. Ale může se stát, že je člověk závislý na pornografii, na sexuálně promiskuitním chování. Je to jako s hazardem. Máte příležitost, začnete, zkoušíte se dostat ven, ale čím dál víc se zahrabáváte.

Je takový problém častý?
Daleko víc postihuje muže než ženy, to je evidentní. Ale stává se, že sexuálně nezdrženliví jedinci to své chování svedou na závislost a najdou si psychoterapeuta, který je z ní tahá. V Americe je to velice oblíbená diagnóza těch, co jsou obviněni ze sexuálního obtěžování.

Takže je to druh obrany u soudu? Něco jako snížená příčetnost?
Tak nějak.

Jedna z údajných milenek Tigera Woodse, Italka Loredana

(Jedna z údajných milenek Tigera Woodse, Italka Loredana "Jolie" Ferriolová - vpravo)

O Woodsových nestydatých dobrodružstvích jdou legendy. Jeho promiskuitě zřejmě nahrával jeho životní styl, že?
Určitě. Hodně cestoval, s manželkou se moc neviděli. Byl bez dozoru, jeho finanční prostředky a možnosti shánět partnerky jsou neomezené. Svůj volný čas tak mohl trávit poněkud zvláštně.

Je sexuální nevázanost dědičná?
Vlohy pro takové chování jistě existují, podobně jako u alkoholismu.

Povězte tedy, jak se asi Woods kurýroval.
Mí známí v Americe se touto terapií docela dobře živí. Ptal jsem se jich, jak se provádí. Platí se za ni dost peněz, ale není to nic světoborného. Pacient musí získat náhled na svou závislost, na utlumení se použijí nějaká psychofarmaka...

Pohovory, sebezpytování, pár pilulek... Pomáhá to? Může teď být Woods vůči pokušení odolnější?
Určitě! Zavedené způsoby života se dají opustit a nahradit něčím jiným.

Údajný Tiger Woods v odvykací klinice Pine Grove v Hattiesburgu.

(Údajný Tiger Woods v odvykací klinice Pine Grove v Hattiesburgu.)

Vážně se mohl změnit?
Ano. Předpokládám, že se svým terapeutem spolupracoval. Jistě hodně přemýšlel a nějakou dobrou radu si koupil. Pravděpodobně našel nějakou obranu. Například by s sebou po turnajích mohl častěji vozit děti a manželku.

Může sexuální zdrženlivost nějak ovlivnit jeho psychiku? Nebo třeba fyzičku?
Že by začal tloustnout? To rozhodně ne. Vedle jeho tréninkové a závodní zátěže je sex jen velice okrajovou záležitostí. Ono se to vůbec se zprávami o výdeji energie při sexu přehání.

Tiger Woods a Elin Nordegrenová.

(Tiger Woods s manželkou Elin.)

názor experta: Woods vstane jako bájný fénix z popela

Snad každý golfový fanoušek přivítal návrat Tigera Woodse na golfové fairwaje s nadšením. Stejně i já. Jeho další a další omluvy už mě nechávají chladným a zajímá mě jen jedno a jediné – jak se všechna jeho prohlášení projeví v reálném golfovém světě? Bude opravdu vstřícnější k fanouškům, jak slibuje? Stane se z něj "klidnější" hráč, který nebude ohrožovat diváky házením holí? Učiní ho jeho znovunalezená víra pokornějším?

Tiger Woods v tréninku na Masters 2010.

To jsou všechno otázky, na které lze sice odpovídat na tiskových konferencích, ale konkrétně se projeví až v blízké budoucnosti.
Blízká budoucnost začíná pro Woodse na US Masters – to je první a velmi očekávaný start. Jaký bude? Jak se projeví veškeré mediální ataky v průběhu posledních měsíců na Woodsově hře? Pamatujeme si ještě velmi živě, jak neblahý vliv měla smrt jeho otce na Woodsův výkon při US Open. Tehdy poprvé jako profesionál neprošel na majoru cutem! Čeká ho podobný osud i letos při Masters?

Myslím, že ne.

Woods je fenomén, který se dá jen těžko přirovnávat ke komukoliv jinému. Jeho výjimečnost tkví právě v tom, že se dokáže v extrémně vypjatých a kritických situacích zachovat naprosto s přehledem. Jeho návrat na Masters nebude zdaleka propadákem – ba naopak.

Znovu bude patřit k favoritům i přesto, že na jeho hře jsou zřetelně vidět známky čtyřměsíční pauzy. Možná to nakonec bude i námět pro nový holywoodský film – o sportovci, který se dostal na dno, a přesto se dokázal opět zvednout a vyhrávat. Jak bájný Fénix vstávající z popela...

Možná to nebude při letošních Masters. Jisté však je, že Woods bude znovu tím nezdolatelným šampiónem, budícím respekt soupeřů.

VÍT KOĎOUSEK

Autor:


Avokádové quacamole
Avokádové quacamole

Rychlovka, kterou zvládne a miluje každý.

Najdete na iDNES.czmobilní verze