Severskou ligu mohla hrát reprezentace

1 2001
P r a h a - Severoevropská liga (NEBL) loni provětrala basketbalové ovzduší v České republice. Kromě domácí soutěže se tak totiž fanoušci USK mohli těšit na souboje s prestižními zahraničními týmy, viděli nejepší hráče starého kontinentu v akci, mohli sami porovnávat český basket s evropským. USK se ale v NEBL neudržel a i když se pokusil o návrat, vypadá to, že jej nahradí jiný ligový celek. Vlastně dva. Sparta a Nymburk se pro soutěž chtějí spojit a nabídnout divákům novou konfrontaci s Evropou.

"Začalo to vlastně tím, že nás oslovili z USK. Chtěli se vrátit do Severoevropské ligy a spojit se s námi," řekl manažer Sparty Pavel Majerík. Vedení NEBL mělo  pro zájemce z Česka jen jedinou podmínku - musí se hrát buď v Praze nebo v Brně.
Vysokoškoláci tedy oslovili Spartu, aby se pokusili dojednat spojení obou mužstev pro populární soutěž. "Začali jsme jednat, ale nakonec jsme museli dohody přerušit. Přáli jsme si totiž, aby nám USK přestal přetahovat mladé hráče, ale nikam jsme se nedostali. Od dalšího jednání jsme tedy ustoupili," rezolutně prohlásil Pavel Majerík, manažer Sparty.

Když už se ale objevila myšlenka na Severoevropskou ligu, rozhodli se sparťané vyzkoušet jinou alternativu. A postupně došlo k návrhu spojení s Nymburkem. "Ještě ale není vyhotovená smlouva, ve které bude všechno přesně specifikované - kdo bude hrát, kdo trénovat, kdy budou tréninky a tak dále. Do konce týdne ale musí být všechno jasné. V pátek totiž musím odeslat závaznou přihlášku se soupiskou šestnácti hráčů plus dvou náhradníků," upřesňoval Majerík, který zároveň přiznal, že patnáct basketbalistů už předběžně vybráno bylo.

Sparta a Nymburk budou v Severoevropské lize vystupovat pod společným názvem Praha, který doplní zřejmě jméno sponzora. Vše bude ale ještě upřesněno ve smlouvě. Tým se zúčastní takzvaného Challenge Cupu, ve kterém bude šestnáct týmů rozdělených do čtyř skupin. Hrát se bude stejně jako loni formou turnajů - třikrát dva zápasy v řadě. Challenge Cup je kvalifikací pro účinkování v NEBL Open.

"Není nic mimořádného, že budeme hrát spojení s Nymburkem. Loni takhle hrál například Talin, dokonce ho trénoval reprezentační kouč. Podobné to bylo v Dánsku, kde pod hlavičkou jednoho mužstva vystupovalo víc hráčů z různých týmů," vzpomínal na uplynulou sezonu NEBL trenér  Sparty Michal Ježdík. Právě Ježdík by měl vedle nymburkského kouče Benačka být jedním z lídrů nově vzniklého subjektu. Kdo bude mít ale hlavní slovo se rozhodne až těsně před podepsáním smlouvy. "Ta dohoda bude závazná, všechno bude fungovat na velmi profesionální bázi. Ve smlouvě bude upřesněno i kdy budou probíhat tréninky a další podrobnosti," dodal Ježdík.

K jednání s Nymburkem došlo nakonec na návrh trenéra Ježdíka, který je dobrým přítelem tamního kouče Predraga Benačka. Původně ale přišel reprezentační kouč ještě s jiným nápadem. "Chtěl jsem, aby Severoevropskou ligu hrál národní tým." Původně dobrý koncept, ale vedení České basketbalové federace ho smetlo ze stolu. Termínovka první ligy by totiž musela být dost obměněna, navíc je tu listopadový blok reprezentačních utkání, evropské poháry...
"Myslím, ale že to byl původně dobrý nápad. Hráči by si tak zahráli proti velice kvalitním soupeřům, byli by mnohem lépe připraveni na to, co je čeká v kvalifikacích. Je to škoda," zklamaně se pousmál Michal Ježdík.

Autor:
Témata: Basket liga, soupiska

Nejčtenější

Kvitová ve Fed Cupu dohání legendy: Mám svá léta, ale na konec nemyslím

Petra Kvitová (vpravo) a Barbora Krejčíková (uprostřed) objímají Kateřinu...

VIDEO Pokud se říká, že každý titul je jiný, pro ni to platí dokonale. Petra Kvitová oslavila šestý...

KOMENTÁŘ: Proč český lid tak štvou hokejové dresy

Český hokejista Radovan Pavlík slaví svůj gól do prázdné ruské klece na turnaji...

VIDEO Po tom zápase se dal český tým tepat téměř za vše. Za bídnou obranu, za individuální chyby, kterým...

Česká dynastie se drží. Každé finále povstane někdo jiný, chválí Pála

Lucie Šafářová, Petra Kvitová, Barbora Strýcová, Petr Pála, Barbora Krejčíková...

VIDEO Po velkých finále Petry Kvitové, Lucie Šafářové či Karolíny Plíškové přišel rok Kateřiny Siniakové....

Krejčí nahrával a Pastrňák si dalším gólem upevnil vedení mezi střelci

David Pastrňák (88) z Bostonu padá v zápase s Vegas, sleduje ho gólman soupeře...

VIDEO Skvělý víkend má za sebou hokejový útočník David Pastrňák. Po sobotní čtyřbodové smršti (3+1) u...

Logističtí géniové. Při biatlonu budou Emmonsovi „střílet“ i proti sobě

Matthew a Kateřina Emmons na střelnici v Plzni-Lobzích.

Starají se o čtyři děti, mají pracovní úvazky na střelnici v Plzni a navrch teď oba pomáhají...

Další z rubriky

Češky pilují signály pro závěr kvalifikace o EuroBasket

Basketbalistky Julia Reisingerová (vpravo) a Kristýna Brabencová.na tréninku...

České basketbalistky se v Praze připravují na finiš kvalifikace o mistrovství Evropy 2019. Tým se...

Kouč Pardubic po střeleckých hodech: Tohle je cesta, kterou chceme jít

Richie Williams z Pardubic donáší míč do ostravského koše kolem Luky...

Výsledek tohoto utkání možná připomínal pohled do statistik NBA. Ve skutečnosti však šlo o českou...

Drama v Ústí rozhodly špatný faul Palyzy a tři šestky Wallace

Devante Wallace z Ústí smečuje na hradecký ko.

Tři proměněné trestné hody v poslední sekundě prodloužení rozhodly o vítězství basketbalistů Ústí...

Najdete na iDNES.cz