Miroslav Dvořák poráží v cíli týmového sprintu Letní Grand Prix v severské...

Miroslav Dvořák poráží v cíli týmového sprintu Letní Grand Prix v severské kombinaci světovou hvězdu Erika Frenzela z Německa a společně s Tomášem Portykem slaví vítězství. | foto: FIS

Dvořák porazil ve finiši Frenzela, čeští sdruženáři vyhráli Letní GP

• 1
Senzační vstup do nové sezony se povedl českým reprezentantům v severské kombinaci. Dvojice Miroslav Dvořák, Tomáš Portyk vyhrála sobotní týmový sprint Letní Grand Prix v německém Oberwiesenthalu!

V přímém souboji o zlato Češi porazili největší favority Erika Frenzela s Fabianem Riesslem z Německa. V dramatickém finiši dokázal Dvořák o tři desetiny vteřiny udolat pětinásobného vítěze Světového poháru Frenzela.

„Je to samozřejmě super! V posledních dvou letech jsme v týmovém sprintu usilovali o vítězství, a teď se nám to konečně podařilo,“ radoval se Miroslav Dvořák. „Za Frenzelem jsem vyrážel se ztrátou asi padesáti metrů a říkal si, že tu díru musím dojet před sjezdem, což se podařilo. Držel jsem se za ním, ale když v konci zrychlil, tak jsem toho také začínal mít plné zuby. Nesetřásl mě však a v konci už jsem si na něj docela věřil.“

Základem českého sdruženářského úspěchu byl výborný výkon obou závodníků Dukly Liberec ve skoku. Ačkoliv v tréninkovém kole na můstku HS106 Dvořák dopadl jen na metu 83,5 metru, v samotné soutěži zabral a přistál na 100,5 m. A protože Tomáš Portyk se vrátil do své špičkové skokanské formy a zdolal 101 m, po úvodní disciplíně byli Češi čtvrtí s odstupem 21 vteřin na vedoucí Rakousko I.

Podmínky ve skoku přitom nebyly jednoduché, vítr se točil a účastníci premiéry s ním bojovali. „O to víc mě těší, jak si na můstku vedli všichni čeští reprezentanti. Dokázali navázat na výkony, kterých dosahovali v tréninku. Kromě Portyka s Dvořákem skáče stabilně i Ondra Pažout a zabojoval také Lukáš Daněk. Opět se ukázalo, že když vyjde úvodní disciplína, dá se v běhu udělat dobrý výsledek,“ pochvaloval si reprezentační trenér Vladimír Šmíd.

V běžecké části, v níž každý sdruženář zdolával na kolečkových lyžích tři okruhy dlouhé 2,5 km, se velice brzy spojilo prvních osm týmů. Z tohoto souboje odpadli jako první čeští mladíci Pažout, Daněk – i proto, že Pažout zlomil hůlku. Zbývající sedmička se držela pohromadě až do závěru pátého okruhu. V něm nastoupil německý reprezentant Riessle, na něhož se dokázal pověsit jako jediný Tomáš Portyk. Ačkoliv Riessle předával s menším náskokem, Němcům se rozhodující trhák nepovedl. Miroslav Dvořák totiž Frenzela dojel, trpělivě mu dýchal na záda a v závěrečném finiši ho také porazil.

„Kluci předvedli v běhu výborný a taktický výkon, kterým si získali respekt. Na začátku sezony je to nečekaný, ale skvělý úspěch, který pro nás bude znamenat velké povzbuzení,“ řekl trenér Šmíd. „Pochválit však musím i mladíky, kteří skončili celkově osmí. Pro ně účast v takovém závodě představovala velkou zkušenost a hodně jim dala.“

V neděli pokračovala Letní Grand Prix v německém Oberwiesenthalu závodem jednotlivců. V něm byl po skoku nejlepší z českých závodníků Ondřej Pažout, který vyrážel do běžecké části ze skvělého čtvrtého místa. Postupem času se propadal, ale nakonec obsadil velmi slušnou 17. pozici. O jednu příčku výš dokončil závod Miroslav Dvořák, nejlepší z Čechů byl Tomáš Portyk, který to ze 23. pozice po skoku nakonec dotáhl až na 12. místo. Vítězem se stal Mario Seidl z Rakouska.

Letní Grand Prix v severské kombinaci

v Oberwiesenthalu (Německo)

Sprint dvojic:
1. Portyk, Dvořák (ČR) 28:52,9, 2. Riessle, Frenzel -0,3, 3. Lange, Geiger (všichni Něm.) -11,2, ...8. Pažout, Daněk (ČR) -1:50,4. Závod jednotlivců: 1. Seidl (Rak.) 25:18,5, 2. Frenzel -10,5, 3. Riessle (oba Něm.) -12,3, ...12. Portyk -1:20,0, 16. Dvořák -1:42,7, 17. Pažout -1:43,0, 32. Daněk (všichni ČR) -3:05,8.