Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šestnáctiletá tygřice vyzývá muže. Ženy ji nudí

Michelle Wieová | foto: Jeff ToppingReuters

26 2006
Praha - Spoustu lidí baví dřepět třeba půl dne u televize a dívat se golf. Těmto fanatikům brzy přibude další důvod sledovat největší světové turnaje. Záhy se na nich objeví uhrančivá Havajanka s proklatě dlouhýma nohama a úžasně dlouhými drajvy. Michelle Wie.

Jako byste do golfového areálu vypustili modelku: exotická tvář, štíhlá postava, přes 180 centimetrů vysoká, ladné pohyby, černé vlasy.

Půvabem upoutá na první pohled. Přitahuje ke sportu davy nových pánských fanoušků.

Ale pozor, spanilé dámy, pořád platí, že pouhý vzhled golfovou slávu nezaručí. Wie to s holemi vážně umí. A jak!

V šestnácti letech bezvadným švihem odpálí míček na 300 metrů a soupeří s dospělými muži. Ano, je jí teprve šestnáct.

Začátkem května jako první žena od roku 1945 prošla cutem a postoupila do finále na mezinárodním mužském turnaji. Bylo to v Jižní Koreji, odkud pocházejí její předci.

Z některých srovnání vyplývá, že ve stejném věku nebyl lepší ani Tiger Woods, současná světová jednička. Časopis Time senzační teenagerku nedávno nominoval do svého každoročního přehledu "100 lidí, kteří mění náš svět", do podskupiny Hrdinové a průkopníci.

To zase imponuje ženám. Vždyť kolik jich v šestnácti pilotuje stíhačky nebo režíruje hollywoodské filmy? Wie v golfovém umění o míle předbíhá své vrstevníky. Však se jí říká Tygřice podle jejího idolu Woodse. Troufá si. Vidina soutěžení se ženami ji nudí.

Sní o nejvyšších triumfech: "Vyhrát Masters by bylo omračující. Nejbláznivější by bylo ocenění Hráč roku na PGA Tour. To jsou směšné představy. Ale já jsem tady, abych dokázala věci, jež se zdají směšné."

Tak se zrodila další její přezdívka Slečna směšná. Je vskutku neobyčejná. "Nepodobám se ostatním, nebaví mě courat po obchoďácích," tvrdí. "Ráda jdu na hřiště a hraju. Golf je pro mě opravdová zábava."

Její kariéra však není jen legrace. Stojí dost peněz. Před třemi lety pořádal její dědeček, jenž stále žije v Koreji, sbírku na podporu své vnučky. Vybral 12 tisíc dolarů. Wieovi za golf ročně utráceli asi 70 tisíc dolarů. Otec B. J. Wie dřív nosil Michelle hole, aby ušetřil za caddyho.

Doba skrblení pominula loni v říjnu, kdy Wie vstoupila mezi profesionály. Oznámila to na tiskovce načasované na osmou ranní, aby stihla zahájení vyučování na střední škole v Punahou, kde je premiantkou.

Byť podepsala smlouvy s firmami Sony a Nike, jež jí zaručují 10 milionů dolarů ročně, největší rozlet ji teprve čeká. Poctivě studuje, trénuje po vyučování. Svůj golfový kalendář přizpůsobuje termínům školních prázdnin. Kvůli nízkému věku není členkou žádného okruhu, a tak ke startům na turnajích potřebuje sponzorské divoké karty.

Proto o ní ještě neslýcháte tak často. Počkejte, až ji nebudou omezovat školní povinnosti a pravidla, až ještě zesílí a nabere zkušenosti…

Velkou zkoušku podstoupí začátkem června, kdy bude v New Jersey bojovat v závěrečné fázi kvalifikace na mužské US Open. Jednou třeba dosáhne i na Masters, kam se dosud žádná žena neprosadila. Ani jedna v historii... Historie však Michelle Wie nestraší. Přišla ji přece změnit.

Autor:


Nejčtenější

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.czmobilní verze