Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Šestnáctiletá australská jachtařka je zpět v Sydney. Úspěšně obeplula svět

15 2010
Teprve šestnáctiletá australská jachtařka Jessica Watsonová, která by ráda získala oficiální titul nemladší mořeplavkyně, jíž se bez cizí pomoci podařilo bez zastávky obeplout svět, dorazila dnes nad ránem do cíle v australském Sydney. Její plavbu ale provázejí pochyby.

Na volném moři strávila téměř sedm měsíců. Deset metrů dlouhou růžovou jachtu dívky dnes v sydneyském přístavu doprovodila flotila více než stovky člunů a výletních lodí a jako rekordmanku ji přivítaly tisíce diváků.

Watsonová pochází z města Buderim v australském státě Queensland. Na cestu kolem světa vyrazila ze Sydney loni 18. října. Pak zamířila do rovníkových vod Tichého oceánu, Jižní Ameriku obeplula z jihu, překonala jih Atlantského oceánu, obeplula jižní Afriku a přes Indický oceán se vrátila zpět do Austrálie.

Plavba trvala 210 dní, Watsonová překonala vzdálenost 42 596 kilometrů (23 000 námořních mil). Rekord byl však několikrát zpochybněn. Mezinárodní rada, která by jej měla uznat, zrušila patřičnou věkovou kategorii. Rekord tak nemůže být technicky uznán. Podle některých prý také Jessica neurazila dostatečnou vzdálenost, aby mohl být kvalifikován jako obeplutí světa.

Australská jachtařka Jessica Watsonová (vlevo) se po dokončení plavby kolem světa vítá v Sydney se svými nejbližšími.

Australská jachtařka Jessica Watsonová (vlevo) se po dokončení plavby kolem světa vítá v Sydney se svými nejbližšími.

Australská jachtařka Jessica Watsonová  připlouvá do přístavu v Sydney, kde zakončila svou  plavbu kolem světa.

Australská jachtařka Jessica Watsonová připlouvá do přístavu v Sydney, kde zakončila svou plavbu kolem světa.

Do přístavu připlula s takřka dvoutýdenním zpožděním oproti původnímu plánu. Její rodiče po pátečním rozhovoru s dcerou řekli, že je pro ni těžké smířit se s koncem cesty. "Bude mi chybět, že jsem mimo dosah svého otravného bratra! Bude mi chybět dělat si věci svým tempem a zpívat co nejvíc to jde, aniž by všichni opustili místnost," napsala Watsonová na svém blogu.

Postrádat prý také bude jistou vzpruhu, kterou prý získává, když může sama překonat výzvy. Cestu Watsonové díky blogu sledovaly tisíce lidí. Objevila se však také kritika, obzvláště poté, co se Watsonová ještě před vyplutím při jedné ze zkušebních plaveb srazila s obchodní lodí.

To, že rodiče cestu povolili, bylo označováno za nehoráznou nezodpovědnost. Watsonovi se ale hájili, že Jessica, která se jachtaření věnuje od osmi let, má dostatek zkušeností.

Po cestě se stravovala polotovary, nejraději prý jehněčími žebírky, sušeným ovocem, sladkostmi a příležitostně také koláči, které pekla v troubě na lodi. Rodičům řekla, že už se těší na čerstvý salát a australský oblíbený dezert s pusinkami a ovocem pojmenovaný po ruské baletce Anně Pavlovové.

Za nejmladšího člověka, jenž obeplul svět bez cizí pomoci, je považován Australan Jesse Martin, který vytvořil rekord v roce 1999 ve věku 18 let. V roce 2008 obeplul svět tehdy sedmnáctiletý Brit Mike Perham. Musel ale kvůli opravám připlout do přístavu a jeho pokus se označuje jako obeplutí s pomocí.

Autoři: ,


Témata: jachtink, Loď, Sydney
Najdete na iDNES.czmobilní verze